گزارش TrendForce از چشم‌انداز بازار DRAM در سال ۲۰۱۹ – کاهش قیمت‌ها ادامه دارد

گزارش TrendForce از چشم‌انداز بازار DRAM در سال ۲۰۱۹ – کاهش قیمت‌ها ادامه دارد
بدون نظر, ۱۵/۱۰/۱۳۹۷, توسط , در موبایل

واحد خبر mobile.ir : واحد DRAMeXchage در مؤسسه تحقیقاتی TrendForce، در روز چهارشنبه ۲ ژانویه ۲۰۱۹ (۱۲ دی ۱۳۹۷) با انتشار گزارشی در وب‌سایت اصلی خود، به تحلیل و پیش‌بینی بازار جهانی DRAM در سال ۲۰۱۹ پرداخت. طبق این گزارش، قیمت‌های قراردادی محصولات DRAM در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۸ نسبت به سه‌ماهه سوم با افت شدید ۱۰ درصدی همراه بوده است. از این رو، با توجه به اینکه به احتمال زیاد تقاضا برای خرید محصولات DRAM برای استفاده در کامپیوترهای شخصی، سرورها، اسمارت‌فون‌ها و سایر اقلام مصرفی در سال ۲۰۱۹ ضعیف خواهد بود، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان DRAM برای جبران افت قیمت‌های مذکور، قصد دارند برخلاف فصول قبل، گسترش ظرفیت تولید خود در سال ۲۰۱۹ را کندتر کنند.

TrendForce DRAM Market Report 2019

به گفته DRAMeXchange، حجم هزینه‌های سرمایه‌ای (CAPEX) شرکت‌ها، بهترین معیار برای تخمین میزان تولید حافظه از لحاظ بیتی (به عنوان واحد حافظه) خواهد بود. برآوردها حاکی از آنند که مجموع هزینه‌های سرمایه‌ای کمپانی‌ها برای تولید DRAM در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۸ میلیون دلار خواهد بود که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد کاهش داشته است. می‌توان گفت طی چند سال اخیر، این حجم از هزینه سرمایه‌ای، در محافظه‌کارانه‌ترین سطح از سرمایه‌گذاری در این صنعت قرار دارد.

سامسونگ و SK Hynix نخستین کمپانی‌هایی بودند که از کاهش هزینه سرمایه‌ای در بخش نیمه‌رسانای خود در سال ۲۰۱۹ خبر دادند. هزینه سرمایه‌ای سامسونگ (که پیشتاز این بازار به حساب می‌آید) در سال ۲۰۱۹ حدود ۸ میلیارد دلار است که عمده این هزینه صرف توسعه محصولات جدید و مهاجرت به پروسه پیشرفته ۱Ynm (پروسه تولید با لیتوگرافی ۱۴ تا ۱۶ نانومتر) خواهد شد. برنامه سامسونگ برای تولید محصولات سیلیکونی در سال ۲۰۱۹، محافظه‌کارانه‌ترین برنامه این شرکت در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. همچنین، سامسونگ تصمیم گرفت به گسترش ظرفیت تولید در یکی از کارخانه‌های خود واقع در پیونگ‌تائک خاتمه دهد. در نتیجه این اقدام، رشد سالانه خروجی سامسونگ حدود ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت، که این پدیده نیز طی سال‌های اخیر کم‌سابقه بوده است.

TrendForce DRAM Market Report 2019

به گفته SK Hynix، هزینه سرمایه‌ای این شرکت در سال ۲۰۱۹ به ۵.۵ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت که عمده این هزینه نیز در جهت مهاجرت به پروسه جدید تولید و همچنین ارتقای بازدهی به مصرف می‌رسد. البته لازم به ذکر است که ساخت کارخانه جدید SK Hynix در شهر ووشی (واقع در چین) به تازگی تکمیل شده و می‌تواند ظرفیت تولید شرکت در سال ۲۰۱۹ را بین ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد افزایش دهد. طبق برآورد DRAMeXchange، رشد خروجی SK Hynix در سال ۲۰۱۹ (نسبت به سال گذشته) ۲۱ درصد است که با فرض درست بودن این پیش‌بینی، رشد SK Hynix از سامسونگ نیز کمی بیشتر خواهد بود.

بعد از این دو غول کره‌ای در عرصه نیمه‌رسانا، می‌رسیم به کمپانی آمریکایی Micron. این شرکت نیز با کاهش هزینه سرمایه‌ای به ۳ میلیارد دلار، پیش‌بینی خود از رشد خروجی شرکت در سال ۲۰۱۹ را از ۲۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد تا از افزایش هرچه بیشتر سطح موجودی انبار خود پیشگیری کند. کمپانی Micron هیچ تصمیمی برای افزایش ظرفیت تولید خود در شرکت‌های زیرمجموعه (از جمله Micron Memory Taiwan و Micron Technology Taiwan) و همچنین کارخانه خود در هیروشیما نداشته و به این ترتیب، میزان تولید محصولات سیلیکونی این شرکت در سال ۲۰۱۹، همان ۳۵۰ هزار واحد در ماه باقی خواهد ماند.

تنها عامل رشد خروجی Micron در سال ۲۰۱۹، مهاجرت این کمپانی به تولید با پروسه ۱Ynm خواهد بود. کارشناسان DRAMeXchange بر این باورند که Micron به دلیل ساختار هزینه‌ایِ ضعیف‌تر نسبت به سامسونگ و SK Hynix، در برابر کاهش قیمت‌های اخیر، آسیب‌پذیرتر است. از این رو، برای مقابله با افت قیمت‌های رخ داده در بازار، Micron چاره‌ای جز اصلاح الگوی تولید و هزینه‌های سرمایه‌ای خود نخواهد داشت. با این اوصاف، سهم Micron از بازار، پس از گذشت دو سال، همچنان رو به کاهش بوده و رشد خروجی آن از نظر تولید حافظه بر مبنای bit تنها ۱۵ درصد خواهد بود.

TrendForce DRAM Market Report 2019

رشد هزینه سرمایه‌ای و ظرفیت تولید حافظه DRAM در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹

در چنین بازار بسته‌ای که تولید تنها در انحصار چند کمپانی انگشت‌شمار بوده و رقیب جدیدی وارد آن نمی‌شود، کمپانی‌ها سعی در تعدیل برنامه‌های تولیدی خود داشته و برای جلوگیری از رقابت بر سر قیمت، هزینه‌های سرمایه‌ای خود را کاهش داده‌اند. از منظر سودآوری، حاشیه سود ناخالص تولید DRAM توسط سامسونگ و SK Hynix تقریبا ۸۰ درصد اعلام شده و همین کمیت برای Micron بیش از ۶۰ درصد است. با در نظر گرفتن چنین حاشیه‌ سود بالایی، منطقی‌ست که کمپانی‌ها در چشم‌انداز تولید خود در سال ۲۰۱۹ محافظه‌کارانه عمل کنند.

با توجه به تعطیلات سال نو و همچنین موانع فصلی که در اولین فصل از سال ۲۰۱۹ قرار دارند، می‌توان گفت ضعیف‌ترین وضعیت تقاضا برای خرید حافظه‌های DRAM در سال ۲۰۱۹ را در همین سه‌ماهه اول شاهد خواهیم بود. به علاوه، در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از بهبود وضعیت تقاضا در سه‌ماهه دوم یا بعد از آن وجود ندارد. بازار تحت تأثیر نبرد تجاری چین و آمریکا، هنوز پر از ابهام و تردید است. بر همین مبنا، DRAMeXchange پیش‌بینی کرده است که قیمت محصولات DRAM در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۹ با ۱۵ درصد افت فصلی مواجه شود (این میزان در سه‌ماهه دوم، کمتر از ۱۰ درصد تخمین زده شده است). اگر تقاضا به طور چشمگیری بهبود نیابد، روند نزولی قیمت‌ها در نیمه دوم سال با ۵ درصد افت در هر فصل ادامه خواهد یافت.  

برچسب ها :
mobile.ir

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *