نسخه ۶۴ بیتی ویندوز چه تفاوتی با نسخه ۳۲ بیتی دارد ؟

نسخه ۶۴ بیتی ویندوز چه تفاوتی با نسخه ۳۲ بیتی دارد ؟

نسخه ۶۴ بیتی ویندوز چه تفاوتی با نسخه ۳۲ بیتی دارد ؟

۴.۵ (۹۰%) ۲ votes

یکی از مواردی که کاربران کامپیوترها و سیستم های کامپیوتری سوال می کنند، این است که چه تفاوتی میان نسخه ی ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی ویندوزها وجود دارد که سی دی های جداگانه ای برای آن ها ارائه می گردد؟ در ادامه تصمیم داریم تا به بیان تفاوت میان این دو نسخه از ویندوزها بپردازیم.

ویندوز ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی؟

در صورتی که از یک پردازنده‌ ی ۶۴ بیتی در لپ تاپ یا کامپیوتر خود استفاده می نمایید، به منظور استفاده از همه ی توان پردازشی باید از ویندوز ۶۴ بیتی استفاده نمایید. البته، نسخه‌ ی ۳۲ بیتی ویندوز بر روی پردازنده‌ های ۶۴ بیتی به نحو احسنت فعالیت می نماید ولی نمی‌ تواند از همه ی قدرت CPU استفاده کند. قابلیت نصب ویندوز ۶۴ بیتی بر روی یک پردازنده‌ ی ۳۲ بیتی وجود ندارد ولی یک ویندوز ۶۴ بیتی می‌ تواند نرم افزارهای موجود برای نسخه ی ۳۲ بیتی را اجرا نماید.

این دو نوع معماری در ویندوز دو تفاوت اصلی دارند:

۱. نسخه‌ ی ۳۲ بیتی ویندوز می‌ تواند در نهایت از ۴ گیگابایت حافظه‌ ی رم استفاده نماید؛ در نتیجه در صورتی که اگر در کامپیوتر ۱۶ گیگابایت حافظه ی رم داشته باشید و از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده نماید، سیستم‌ عامل به طور عملی نمی‌ تواند بیش از ۴ گیگابایت آن را استفاده نماید.

۲. تفاوت دوم در بخش پوشه‌ ی Program Files می باشد. در نسخه‌ ی ۳۲ بیتی ویندوز همه ی برنامه‌ ها به‌ طور پیش‌ فرض در پوشه‌ ی Program Files نصب می گردد ولی در نسخه‌ ی ۶۴ بیتی پوشه‌ ای اضافه به‌ نام (Program Files (x86 به منظور نصب نرم افزارهای ۳۲ بیتی وجود دارد. دلیل این موضوع این است که نوشتن برنامه‌ بر اساس معماری ۳۲ و ۶۴ بیتی کاملا متفاوت می باشد.

ویندوز

زمانی که نرم افزارها قصد دارند بعضی از اطلاعات مشترکین نظیر DLL ها را بگیرند، پوشه‌ ی مشخصی از Program Files را باید بررسی نمایند. این علت جداسازی دو پوشه به‌ وسیله‌ ی ویندوز می باشد؛ به عنوان مثال نرم‌ افزار ۳۲ بیتی نمی‌ داند با یک DLL از ۶۴ بیتی چه کاری انجام بدهد. دانستن این موضوع خالی از لطف نمی باشد که ویندوز ۳۲ بیتی با عنوان x86 و ۶۴ بیتی با عنوان x64 معرفی می گردد.

نسخه‌ های خیلی قدیمی از ویندوز، نظیر ویندوز ۳.۱، نرم‌ افزار‌هایی ۱۶ بیتی را اجرا می نمودند. نسخه‌ ی ۳۲ بیتی ویندوزها با این دسته از نرم‌ افزارهای قدیمی سازگار می باشد ولی ویندوز‌ ۶۴ بیتی نمی‌ تواند آن‌ ها را اجرا نماید. پس در صورتی که تصمیم دارید آن‌ ها را در ویندوز ۶۴ بیتی اجرا نمایید، باید از شبیه‌ ساز یک ویندوز ۳۲ بیتی استفاده نمایید. همچنین، ویندوز ۶۴ بیتی به درایور‌های ۶۴ بیتی نیز احتیاج دارد؛ پس، در صورتی که پرینتر قدیمی سازگار با ویندوز ۳۲ بیتی دارید، این وسیله بر روی سیستم جدید شما کار نخواهد کرد.

مطالب مرتبط

در ادامه با زوم تک همراه باشید ….

منبع: makeuseof

درباره رزیتا اکبری زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *