جدول نرخ جریمه تخلفات رانندگی

جدول نرخ جریمه تخلفات رانندگی

جدول نرخ جریمه تخلفات رانندگی

به این پست امتیاز دهید

جریمه رانندگی | جدول نرخ جریمه تخلفات رانندگی : اگر شما هم از رانندگانی هستید که از قانون سرپیچی می کنید قطعا توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه شده اید به بیانی دیگر جریمه زمانی صورت می گیرد که راننده در حین رانندگی برخلاف قانون عمل می کند. لازم است علاوه بر اینکه از میزان نرخ جریمه ها مطلع هستید بلکه در مورد اهمیت پرداخت جرایم ها نیز آگاهی داشته باشید پس زوم تک را تا پایان مطلب همراهی کنید.

جرایم رانندگی چند نوع هستند؟

  • جریمه دوبرگی
  • جریمه تسلیمی
  • جریمه الصاقی
  • ثبت تخلفات با استفاده از دوربین

نکته) رانندگانی که مرتکب تخلف شده اند ، فرصت دارند تا برای اینکه جریمه شان دوبرابر نشود حداکثر تا شصت روز بعد از تاریخی که در قبض جریمه ثبت شده است برای پرداخت جریمه شان اقدام نمایند در غیراینصورت جریمه شان دوبرابر خواهد شد.

میزان نرخ جریمه ها در سال ۹۷

لازم است بدانید که این میزان جریمه ها نسبت به سال گذشته نیز تغییر نکرده است و باید منتظر ماند که آیا برای سال ۹۸ دچار تغییر می شود یا خیر؟

میزان نرخ جریمه ها در سال 97

جریمه رانندگی یکی از اتفاق های ناخوشایندی است که بسیار رایج شده است و اینکه رانندگان بتوانند با نحوه ی پرداخت جریمه آشنا شوند نیز از نیازهای اساسی این روزها به شمار می رود.

ویژگی های جریمه دوبرگی

در صورتی که رانندگان مطابق قانون عمل نکنند و از قوانین پیروی ننمایند پلیس به آنها دستور توقف خواهد داد و از راننده درخواست می کند که ایست کند. اگر راننده از عمد یا حتی غیرعمدی نسبت به دستور پلیس بی اعتنا باشد. مامور پلیس راهور برای وی از جریمه دوبرگی استفاده می کند و در این شرایط راننده وظیفه دارد که هزینه جریمه را پرداخت کند و البته در سوابق وی این جریمه و تخلف راننده ثبت خواهد شد.

با توجه به نرخ جریمه ها در هر سال ، راننده باید مبلغی را برای تخلف و دستور پلیس پرداخت نماید.

ویژگی های جریمه تسلیمی

در این نوع جریمه بعد از اینکه پلیس به راننده دستور ایست را میدهد ، راننده نیز توقف می نماید. در ادامه این پلیس نیز مدارک لازم را از راننده درخواست کرده تا فرم قبض را تکمیل کند و پس از آن قبض جریمه تسلیمی را به راننده خواهد داد.

از جمله موارد مهمی که در قبض تسلیمی وجود دارد و در زمان تحویل جریمه باید پر شود در ادامه برایتان ذکر شده است:

  • مشخصات راننده
  • مشخصات گواهینامه
  • مشخصات وسیله نقلیه شامل رنگ و شماره پلاک
  • مشخصات افسر جریمه کننده همراه با کد
  • نوع تخلف و محل آن
  • زمان و تاریخ دقیق تخلف

اگر جریمه تسلیمی در مدت زمان شصت روز پرداخت نگردد، میزان نرخ جریمه دو برابر خواهد شد. توصیه می شود رانندگان عزیز اگر با جریمه روبرو می شوند حتما در مدت زمان مشخص برای پرداخت اقدام نمایند.

ویژگی های جریمه الصاقی

شاید بارها شما هم با این وضعیت روبرو شده باشید که فکر می کنید اصلا تخلفی را در رانندگی مرتکب نشده اید و با خیالی راحت به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده اید یا از طریق سایت راهور برای اگاهی از تخلفات خود اقدام کرده باشید ولی آن چیزی که انتظار نداشته اید را مشاهده می کنید. اما در این شرایط فرمی را می بینید که پر از تخلفات شماست و برخی از آنها چون از مدت زمان شصت روزه عبور کرده اند ، دوبرابر شده اند که قطعا شما چیزی جز غافلگیر شدن ندارید.

جریمه الصاقی به جریمه کردن وسیله ی نقلیه متوقف شده بدون حضور راننده گفته می شود. به همین جهت بسیاری از راننده فکر می کنند که هیچ تخلفی را ندارند ولی با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ از برگه های تخلف شان شوکه و غافلگیر می شوند و از آن بی اطلاع هستند.

در جریمه الصاقی مشخصات وسیله نقلیه شامل مواردی چون رنگ و شماره پلاک انتظامی، نوع تخلف و محل وقوع آن ،زمان تخلف، مشخصات افسر با کد آن که به خودروی مورد نظر الصاق میگردد. مانند جریمه تسلیمی اگر شما در مدت زمان شصت روز برای پرداخت جریمه الصاقی اقدام نکنید مبلغ آن نیز دو برابر خواهد شد.

ویژگی های جریمه الصاقی

ویژگی های ثبت جریمه با دوربین

این روزها در سطح شهر و جاده ها دوربین های زیادی را مشاهده می کنیم که اگر رانندگان تخلفی را مرتکب شوند توسط دوربین ها ثبت می گردند.

در این نوع جریمه تخلف راننده با استفاده از دوربین های ثبت تخلف ،ثبت میگردد و در نتیجه به واسطه مرکز ثبت تخلفات رانندگی برای راننده متخلف صادر میشود.

دریافت شناسه قبض جریمه

در صورتی که مالکان وسایل نقلیه بخواهند برای پرداخت جریمه های رانندگی خود اقدام کنند باید شناسه قبض داشته باشند که عده ی به دنبال دریافت آن می باشند و معمولا یکی از سوال های رایجی که برای آن ها به وجود می آید این است که چگونه شناسه قبض جریمه رانندگی را دریافت کنند؟

هموطنان برای اینکه قبوض خود را پرداخت کنند می توانند به دستگاه های عابر بانک ATM مراجعه کرده و سپس برای پرداخت جرایم رانندگی شان اقدام کنند. اگر قرار است از این طریق شما جریمه هایتان را پرداخت کنید که حتما باید شناسه پرداخت داشته باشید و مالک خودرو نیز کافی است شماره VIN خودرو را با یک ستاره به سرشماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک نماید  تا به صورت کامل شناسه قبض و میزان کل جریمه خودرو را دریافت نمایند.

البته خوشبختانه روش های متعدد دیگری نیز وجود دارد که می توانید هر کدام را برای پرداخت اقدام کنید.

دریافت شناسه قبض جریمه

استعلام جریمه رانندگی

یکی از ساده ترین روش های که می توانید برای استعلام جریمه رانندگی تان از آن استفاده کنید، راهور ۱۲۰ خلافی است که با ورود به سایت و مراجعه به بخش “استعلام میزان تخلفات رانندگی” می توانید لیست جریمه های رانندگی تان را مشاهده نمایید.

البته در این سایت به جز استعلام جریمه رانندگی موارد دیگری نیز برای شما وجود داشته است که می توان به مواردی چون استعلام تخلفات حادثه ساز پلاک، پرداخت الکترونیکی جرائم، رهگیری مدارک ارسالی به پست، پیگیری کارت هوشمند سوخت، استعلام نمره منفی گواهینامه، استعلام تصادفات رانندگی ،وضعیت پلاک فک شده، آدرس پاکینگ های شبانه روزی اشاره کرد.

لینک مرتبط: 

خلافی ماشین با شماره پلاک

شرایط پرداخت اقساطی جریمه های رانندگی

پرداخت جریمه رانندگی با موبایل

درباره رزیتا اکبری زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *