معاینه فنی برتر را چگونه بگیریم ؟

معاینه فنی برتر را چگونه بگیریم ؟

معاینه فنی برتر را چگونه بگیریم ؟

۴ (۸۰%) ۱ vote

معاینه فنی برتر را چگونه بگیریم ؟ معاینه فنی خودرو در واقع نشان میدهد که خودرو دچار مشکلات فنی و عیوبی نیست. خودرو برای اینکه معاینه فنی دریافت کند باید چندین مرحله را پشت سر بگذارد و اگر از همه ی این مراحل با موفقیت عبور کرد میتواند معاینه فنی اخذ کند در غیراینصورت حتما باید برای برطرف کردن نقص فنی اقدام نماید و مجدد به مرکز مراجعه نماید.

معاینه فنی برتر خودرو

معاینه فنی برتر نسبت به معاینه فنی عادی کمی متفاوت است و در آزمون معاینه فنی برتر مخصوصا در قسمت تست های آلایندگی هوا کمی سختگیرتر عمل می کند.

در معاینه فنی برتر میزان مجاز آلایندگی بازنگری میگردد و دیگر چیزی به اسم معاینه فنی عادی وجود ندارد. دستگاه های که در مراکز معاینه فنی کشور وجود دارد همگی بروز رسانی شده اند و اگر هر مرکز برای بروزرسانی اقدام نکرده باشد مجاز به ارائه معاینه فنی برتر نیست. معاینه فنی یک طرح یکپارچه را تحت مدیریت سامانه سیمفا شروع نموده و به همین جهت تفاوتی را در بین ارائه معاینه فنی نداریم.

نکته کلیدی : خودرو های ۰ کیلومتر می توانند معاینه فنی برتر بگیرند.

توجه : خودرو هایی که معاینه فنی برتر بگیرند می توانند از تخفیف های ویژه طرح ترافیک استفاده بکنند. ۲۰ درصد تخفیف ورود به طرح ترافیک تهران برای خودرو هایی با معاینه فنی برتر است.

با اجرا شدن معاینه فنی برتر دیگر در بین مرکزهای معاینه های فنی هیچ تبعیض و تفاوتی در شهرهای مختلف وجود ندارد و مردم میتوانند به هر مرکزی برای معاینه فنی مراجعه کرده و اقدام به دریافت معاینه فنی کنند. البته ذکر این نکته لازم است که اجرای این طرح کمک کرده تا دیگر صف های طولانی برای معاینه فنی وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید : جریمه اتوماتیک خودروهای فاقد برگ معاینه فنی

معاینه فنی برتر 

هزینه معاینه فنی برتر

هزینه انجام معاینه فنی برتر برای هر خودرو معادل ۲۲ هزار تومان می باشد که شاید این نرخ برای سال جدید تغییر کند ولی فعلا در سال ۹۷ این مبلغ تعیین گردیده است. هزینه انجام معاینه فنی معتبر و برتر که شامل نوع یک و نوع دو است ، برابر می باشد.

برای خودروهای که قبل از انجام معاینه فنی برتر اقدام به دریافت معاینه فنی معتبر کرده اند، ۱۱ هزار تومان است که نصف هزینه ی انجام معاینه فنی کامل می باشد. دقت داشته باشید خودروهای که دارای معاینه فنی معتبر نیستند باید برای دریافت معاینه فنی برتر مبلغ بیست و دو هزار تومان را به صورت کامل پرداخت نمایند.

آیا معاینه فنی برتر ضروری است؟

در سال گذشته (۱۳۹۶) مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران اینگونه گفته که : در اولین فاز در کلان شهرهای کشور دریافت معاینه فنی برتر الزامی و ضروری بوده و معاینه فنی نوع دو نیز حذف میگردد و در سال جدید معاینه فنی برتر به عنوان جایگزین برای معاینه فنی فعلی خواهد بود.

با توجه به اینکه برای عبور کردن از طرح ترافیک باید حتما معاینه فنی برتر داشته باشیم، متقاضیان دریافت می توانند به یکی از مرکزهای معاینه فنی مراجعه کرده و برای اخذ معاینه فنی برتر اقدامات لازم را انجام بدهند. آن دسته از خودروهای دارای معاینه فنی هستند میتوانند نصف هزینه را برای معاینه فنی جدید(برتر) پرداخت نمایند ولی اگر اصلا معاینه فنی ندارند همانطور که اشاره کرده ایم باید هزینه را به صورت کامل پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید : جریمه اتوماتیک خودروهای فاقد برگ معاینه فنی

در معاینه فنی نوع دو که هم اکنون صادر می شود ، ملاک تست خودروها ، دور موتور ارام در سرعت پایین می باشد ولی در معاینه فنی برتر دور موتور پایین و بالا بررسی می گردد و بر این اساس است که دور موتور ۲۵۰۰ از ۲.۵CO به ۰.۷CO کاهش داشته باشد. این موضوع برای دریافت معاینه فنی کار را کمی دشوارتر نموده است.

آیا معاینه فنی برتر ضروری است؟

معاینه فنی ویژه

نوع دیگری از معاینه فنی وجود دارد که قرار است در آینده ارائه گردد که معاینه فنی ویژه می باشد و شرایط برای دریافت آن از معاینه فنی برتر نیز سخت تر خواهد شد. به همین جهت افرادی که اقدامات لازم را برای معاینه فنی ویژه انجام بدهند و آن را دریافت کنند می توانند برای ورود به محدوده های ترافیکی تهران از تخفیف های بیش تری برخوردار شوند.

هم اکنون معاینه فنی ویژه یک طرح مقدماتی است که فعلا اجرایی نگردیده است و قرار است که در آینده لازم شود. این طرح زمانی جنبه قانونی پیدا می کند که امور اقداماتی برای آن صورت بگیرد و ابلاغ آن از سوی سازمان محیط زیست کشور نیز اجرا گردد. پیش بینی ها اینگونه نشان میدهند که در پایتخت صدور معاینه فنی ویژه از سال اینده اجرایی گردد.

با توجه به این موضوع در معاینه فنی ویژه که دور موتور نیز بیشتر خواهد شد میتوان گفت در معاینه فنی معمولی حدود مجاز در مونوکسید کربن در دور موتوربالا به صورت حدودی ۰.۷ خواهد بود و حدود مجاز آلایندگی در دور موتور ۲۵۰۰Rppm در معاینه فنی برتر باید ۰.۶ باشد. دقت داشته باشید که در معاینه فنی ویژه که شرایط خاص می باشد و خودرو در رده خودروهای هیبریدی قرار خواهد گرفت و پیشنهاد شده که حدود مجاز آلایندگی مجاز ۰.۳ باشد.

آیا دریافت معاینه فنی برتر اجباری است؟

با توجه به اینکه همیشه شهر بزرگ تهران در صدور معاینه فنی برتر پیشقدم بوده است تا بتواند برای کنترل الایندکی استانداردهای بیشتر و بالاتری را لحاظ کند ولی هنوز هم اجباری در خصوص دریافت معاینه فنی برتر وجود ندارد.

در معاینه فنی برتر که هم اکنون به عنوان یک طرح تشویقی  در طرح ترافیک جدید وجود داشته است و طبیعی است که دارا بودن این امتیاز اصلا به عمر خودرو هیچ ربطی نداشته است به معنی دیگر می توان گفت در صورتی که خودروی زیر چهار سال عمر داشته باشد باید برای دریافت معاینه فنی برتر اقدام کرده باشد تا بتواند از تخفیف های بیست درصدی بهره مند گردد.

آیا دریافت معاینه فنی برتر اجباری است؟

معاینه فنی برتر در شهر تهران

هم اکنون معاینه فنی برتر فعلا در شهر تهران است که باید انجام گردد. همه ی خودروها میتوانند در شهر تهران برای دریافت این معاینه فنی اقدام کنند ولی اگر خودروی موفق به دریافت آن نشود به صورت اختیاری این امکان محیا است که معاینه فنی معمولی را اخذ نماید.

البته برای اینکه معاینه فنی معمولی خودرو بگیرد باید حتما شرایط لازم برای اخذ معاینه فنی معمولی را داشته باشد.

در تمامی معاینه فنی ها( معمولی ، برتر، ویژه) فقط در صورتی خودرو قادر است که معاینه فنی دریافت نماید که هیچ مشکل فنی و عیبی نداشته باشد و مراحل معاینه فنی با موفقیت را پشت سر گذاشته باشد.

بیشتر بخوانید :

درباره رزیتا اکبری زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *