گزارش سالانه هواوی از عملکرد شرکت در سال ۲۰۱۸ – پیشرفت با چاشنی تحریم

گزارش سالانه هواوی از عملکرد شرکت در سال ۲۰۱۸ – پیشرفت با چاشنی تحریم
بدون نظر, ۱۲/۰۱/۱۳۹۸, توسط , در موبایل

واحد خبر mobile.ir : کمپانی هواوی – سومین تولیدکننده بزرگ اسمارت‌فون در دنیا – در روز جمعه ۲۹ مارچ ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) گزارش سالانه خود از عملکرد مالی شرکت در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. علی‌رغم جنگ اقتصادی آمریکا و چین و اتهاماتی که دولت آمریکا در سال گذشته در رابطه با جاسوسی به هواوی نسبت داد، نتایج مالی این شرکت، از ادامه رشد آن حکایت دارند. طبق گزارش اخیر، درآمد هواوی در سال ۲۰۱۸ با ۱۹.۵ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۷، به ۷۲۱.۲ میلیارد یوان (با نرخ کنونی تبدیل ارز، حدود ۱۰۷.۱۳ میلیارد دلار) بالغ شده است. به گفته برخی منابع، این نخستین بار است که درآمد سالانه هواوی از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر می‌رود.

Huawei 2018 Annual Financial Results

سود خالص شرکت نیز در سال ۲۰۱۸ برابر با ۵۹.۳ میلیارد یوان (۸.۸ میلیارد دلار) اعلام شده که نسبت به سود خالص شرکت در سال قبل از آن، ۲۵.۱ درصد رشد داشته است. بد نیست بدانید رشد سالانه سود خالص هواوی در سال ۲۰۱۷ برابر با ۲۸ درصد و در سال ۲۰۱۶ تنها ۰.۴ درصد گزارش شده بود.

در سال ۲۰۱۸ هواوی ۱۰۱.۵ میلیارد یوان (یعنی ۱۴.۱ درصد از مجموع درآمد حاصل از فروش خود) را در بخش تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده و از این منظر، طبق آمار برخی مؤسسات، در بین کمپانی‌های برتر دنیا در رتبه پنجم قرار می‌گیرد. طی ده سال اخیر، هزینه‌ای که هواوی در بخش تحقیق و توسعه صرف نموده، به بیش از ۴۸۰ میلیارد یوان رسیده است. آمار رسمی "سازمان جهانی مالکیت معنوی" (WIPO) حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۸، هواوی درخواست ثبت ۵,۴۰۵ پتنت را به این سازمان ارائه کرده و از این حیث بالاتر از سایر کمپانی‌های دنیا می‌ایستد.

جیو پینگ (Guo Ping)، ریاست دوره‌ای هواوی، همزمان با انتشار گزارش سالانه هواوی گفت: «فناوری اطلاعات وارتباطات به سرعت راه خود را برای ورود به هر صنعتی هموار می‌کند. این [امر] تحولی دیجیتال و هوشمند را رقم زده که [همان] نیروی محرکه اقتصاد دیجیتالی ما بوده است.» وی در ادامه از سرمایه‌گذاری گسترده شرکت در فناوری ۵G و پیاده‌سازی تجاری آن خبر داد و مدعی شد که هواوی قصد دارد بهترین ارتباطات شبکه‌ای در دنیا را بسازد. وی خاطر نشان کرد که امنیت فضای سایبری و محافظت از حریم شخصی کاربر، برای هواوی در اولویت قرار دارد.

Huawei 2018 Annual Financial Results

جیو پینگ (Guo Ping)، ریاست دوره‌ای هواوی

در کسب‌وکار اقلام مصرفی، هواوی ضمن افزایش سهم خود از بازار جهانی اسمارت‌‌فون، موفق شد جایگاه دیوایس‌های رده‌بالای خود را نیز ارتقا ببخشد. دستاورد دیگر هواوی، ساخت یک اکوسیستم هوشمند برای تمام سناریوهای مصرفی کاربران است. ناگفته نماند، درآمد حاصل از فروش محصولات مصرفی هواوی در سالی که گذشت، ۳۴۸.۹ میلیارد یوان اعلام شده که نسبت به سال قبل از آن، ۴۵.۱ درصد رشد داشته است.

لذا بدیهی‌ست که کسب‌وکار اسمارت‌فون‌های هواوی – که ساب‌برند Honor را نیز شامل می‌شود – موفق‌ترین بخش این کمپانی در سال ۲۰۱۸ بوده است. از جمله دستاوردهای بزرگ هواوی، می‌توان به عرضه گوشی‌های پرچمداری مثل Mate 20 Pro ،P20 Pro و Honor View 20 اشاره کرد که همه این دیوایس‌ها با استقبال خوبی در بازار مواجه شدند. همچنین، هواوی موفق شد گستره حضور خود در بازار هند را دو برابر کند.

هواوی در کسب‌وکار اپراتوری خود، راه‌کارهای ۵G و SoftCOM AI را راه‌اندازی نمود. نوآوری‌های هواوی در بخش‌هایی چون پهنای باند خانگی و اینترنت اشیا نیز در سال ۲۰۱۸ ادامه داشته و فرصت‌های رشد جدیدی را در اختیار اپراتورها قرار داده است. درآمد هواوی از کسب‌وکار اپراتوری در سال ۲۰۱۸ به ۲۹۴ میلیارد یوان رسیده که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است (تنها ۱.۳ درصد افت).

درآمد کسب‌وکار سازمانی هواوی در سال گذشته با رشدی ۲۳.۸ درصدی، به ۷۴.۴ میلیارد یوان بالغ شد. این کسب‌وکار فعالیت‌هایی چون ارائه خدمات ابری، کلان داده، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، به همراه طیفی از محصولات مورد نیاز برای مراکز داده، حافظه‌های کاملا مبتنی بر flash و وای-فای را شامل می‌شود. یکپارچه‌سازی این تکنولوژی‌ها با پلتفرم دیجیتال هواوی، ضمن هموار کردن مسیر برای احداث شهرهای هوشمند، شهرهای امن و محوطه‌های هوشمند در دانشگاه‌ها، موجب شده تا مشتریان هواوی در بخش‌های مالی، حمل و نقل و انرژی نیز بتوانند ساختار سازمانی خود را با تحولی دیجیتال، ارتقا دهند.

هواوی در کسب‌وکار ابری خود، علاوه بر راه‌اندازی ۱۶۰ سرویس ابری و ۱۴۰ راه‌کار، در نتیجه همکاری با شرکای خود موفق شد خدماتش را با ۴۰ "منطقه دسترسی" (availability zone) در ۲۳ ناحیه مختلف، به مشتریانش ارائه نماید. جالب است بدانید هواوی در این زمینه، تعداد شرکای خود را به بیش از ۶ هزار رسانده و سرویس‌های هوش مصنوعی خود را در بیش از ۲۰۰ پروژه – که به ۱۰ صنعت بزرگ مربوط می‌شوند – فعال نموده است.

این نتایج مالی قدرتمند در حالی رقم می‌خورد که این شرکت در سال ۲۰۱۸ با بحران‌های سیاسی فراوانی روبرو بود که البته هنوز هم ادامه دارند. سال گذشته دولت آمریکا مدعی شد که هواوی از تجهیزات مخابراتی و شبکه‌ای خود به منظور جاسوسی برای دولت چین استفاده می‌کند. بر مبنای این اتهام، آمریکا ضمن راه انداختن جنجال رسانه‌ای، از متحدان خود خواسته تا هواوی را تحریم کنند. در حال حاضر، خیلی از نهادهای دولتی – از جمله در استرالیا و آمریکا – استقاده از تجهیزات مخابراتی هواوی را در زیرساخت‌های داده‌ای و شبکه‌ای خود ممنوع کرده‌اند. همانطور که گفته شد، این اتفاقات افت سالانه ۱.۳ درصدی را در درآمد کسب‌وکار اپراتوری هواوی در پی داشته است.

Huawei 2018 Annual Financial Results

در اوایل مارچ امسال، هواوی با برپایی یک رویداد عمومی، از دولت آمریکا به خاطر تخریب وجهه شرکت بدون ارائه سندی دال بر اینکه هواوی یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود، شکایت کرد. با تمام این اوصاف، اخیرا اریک ژو (Eric Xu)، مدیرعامل دوره‌ای هواوی، مدعی شد که هیاهوی رسانه‌ای آمریکا علیه این شرکت، حتی به نفع شرکت هم بوده و باعث شده نام هواوی بیش از پیش بر سر زبان‌ها بیفتد.

جیو پینگ نیز با بیان عباراتی کنایه‌آمیز، اتهامات آمریکا علیه شرکت را بی‌تأثیر دانست. وی گفت: «ساده‌ترین راه برای پایین آوردن یک قلعه، حمله به آن از درون است. [همچنین] آسان‌ترین راه برای تقویت آن، از بیرون است.» وی در ادامه یادآور شد که هواوی با قدرت به مسیر خود ادامه داده و با توسل به هر اقدامی، سعی می‌کند تا این موانع بیرونی را از سر راه برداشته، مدیریت را بهبود بخشیده و به سمت اهداف استراتژیک خود گام بردارد.

Huawei P30 and P30 Pro

هواوی سال ۲۰۱۹ را با قدرت شروع نمود و عرضه دیوایس‌هایی مثل P30 Pro و P30 حاکی از آن است که این غول چینی، با چنین جنجال‌هایی تسلیم نخواهد شد. در پایان بد نیست یادآوری کنیم که هواوی در سال ۲۰۱۶ با یک هدف‌گذاری بلندپروازانه، اظهار امیدواری کرد که تا سال ۲۰۲۱ به سازنده شماره یک اسمارت‌فون در دنیا تبدیل شود. این شرکت از جولای ۲۰۱۸، با کنار زدن اپل، پس از سامسونگ در جایگاه دوم عرضه گوشی هوشمند در جهان ایستاده و از لحاظ سهم بازار جهانی نیز، همین رده‌بندی برقرار است. با توجه به نرخ رشد مناسب هواوی، بعید نیست این کمپانی در آینده‌ای نه چندان دور، به رویای خود دست یابد.  

برچسب ها :
mobile.ir

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *