سیزده‌سالگی ایرانسل: افق تحول از اپراتور دیتا به اپراتور دیجیتال

سیزده‌سالگی ایرانسل: افق تحول از اپراتور دیتا به اپراتور دیجیتال
بدون نظر, ۲۹/۰۷/۱۳۹۸, توسط , در موبایل
واحد خبر mobile.ir :

صبح امروز دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ به مناسبت سیزدهمین سالروز راه‌اندازی شبکه تلفن همراهِ ایرانسل، مراسمی با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل ساختمان مرکزی این اپراتور در تهران برگزار شد. در این رویداد بیژن عباسی آرند،‌ مدیرعامل و باقر صمدی معاونت دیجیتال شرکت ایرانسل به ایراد سخنانی پرداخته و ضمن ارائه گزارشی پیرامون تحولات مرتبط با این اپراتور در سالیان گذشته، به تشریح برنامه‌های پیش روی ایرانسل برای ادامه موفقیت در بازار تلفن همراه کشور پرداختند. اپراتور ایرانسل در زمستان ۱۳۸۲ به عنوان برنده مزایده اپراتوری تلفن همراه اعلام شد و در پاییز ۱۳۸۴ پروانه شبکه خدمات ارتباط سیار به این شرکت تعلق گرفت.

شرکت ایرانسل سرانجام در مدت کوتاهی پس از دریافت پروانه فعالیت، در ۶ شهریور ۱۳۸۵ به صورت آزمایشی و در ۲۹ مهر ۱۳۸۵ به صورت رسمی کار خود را در شهرهای تهران، مشهد و تبریز آغاز نمود.

در ابتدای این مراسم بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل به ارائه گزارشی از عملکرد این اپراتور در زمینه‌های مختلف پرداخت؛ به گفته مدیرعامل این شرکت، ایرانسل در حال حاضر ۴۳ درصد از سهم بازار ایران را به خود اختصاص داده و پس از همراه اول با سهم ۵۳ درصدی و با اختلاف فراوان با رایتل با سهم ۵ درصدی در مقام دوم جای می‌گیرد.

ایرانسل در زمینه زیرساخت شبکه در سه نسل مختلف ۲.۷۵G، ۳G و ۴G به ترتیب در حال حاضر ۵۰، ۲۷ و ۱۸ میلیون مشترک دیتا را زیر پوشش خود داشته و بیش از نیم میلیون مشترک نیز از شبکه نسل ۴.۵ ثابت (TD-LTE) آن که در ۱۹۵ شهر، بهره‌مند می‌شوند.

شبکه نسل دو، سه و چهار این اپراتور در بخش پوشش روستایی، به ترتیب در ۱,۲۸۷، ۱,۹۷۵ و ۱,۰۰۷ روستا حضور داشته که مجموع این تعداد با رومینگ با شبکه همراه اول به ۱۲,۴۹۵ روستا با جمعیتی بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند. این رومینگ با شبکه های‌وب نیز برقرار بوده که در آن تعداد روستاها و افراد تحت پوشش به ترتیب به ۴,۷۸۹ و بیش از ۹۶۶ هزار نفر می‌رسد. ایرانسل همچنین تعداد مشترکان نسل چهار روستایی خود را ۷.۷ میلیون نفر اعلام کرده است.

عباسی آرند در ادامه سخنان خود از توسعه زیرساخت ارتباطی بین‌المللی در این اپراتور سخن گفت؛ جایی‌که با عقد قرارداد با ۳۲۲ اپراتور خارجی، در حال حاضر امکان دریافت خدمات رومینگ ایرانسل در ۱۴۴ کشور برقرار بوده و رومینگ‌های دیتا و ۴G و رومینگ سیم‌کارت اعتباری نیز برای اولین بار در ایرانسل اجرایی شده است.

به گفته مدیر عامل ایرانسل ترافیک روزانه دیتای همراه در شبکه این اپراتور از شهریور ۹۳ تا مهر ۹۸ به ۱۵۰ برابر افزایش پیدا کرده و در زمینه سرانه دیتای همراه مشترکان ایرانسل نیز با رشدی ۳۰ برابری روبرو می‌شویم. این حجم عظیم افزایش مصرف با تجربه ۱۰۰ برابر افزایش سرعت از سوی کاربران همراه شده و میزان تأخیر در شبکه نیز تا ۲۰ برابر کاهش یافته است.

بخش دیگری از سخنان مدیرعامل ایرانسل به برنامه‌های این شرکت در زمینه اینترنت اشیاء باند باریک (NB-IoT) تعلق دارد که نقشی اساسی در آینده در جهت هوشمندسازی صنایع ایفا خواهد کرد. عباسی آرند در این زمینه به ایجاد پوشش NB-IoT در بیش از ۲۰ مرکز استان اشاره می‌کند که از آن جمله می‌توان به پوشش جنگل گلستان به منظور مشارکت و حمایت از پروژه ملی تشخیص حریق و حوادت طبیعی در جنگل‌ها، انعقاد قرارداد پیاده‌سازی ۵۰۰ سنسور پارکینگ حاشیه‌ای در شهر مشهد و تست موفقیت‌آمیز سرویس روشنایی هوشمند معابر اشاره کرد. این شرکت همچنین با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با یک شرکت سازنده کنتور گاز، پایلوت خوانش کنتورهای هوشمند گاز در شهر همدان را نیز آغاز کرده است.

مدیرعامل ایرانسل در پخش اپراتورهای مجازی یا MVNOها از انعقاد قرارداد با ۵ اپراتور ثابت جهت توانمندسازی شرکت‌های دارای پروانه ارتباطات ثابت و راه‌اندازی و تحویل بیش از ۴۰ هزار اشتراک اینترنت بر بستر شبکه TD-LTE خبر داد؛ بهره‌برداری از اپراتور هوشمند پلیس و انعقاد قرارداد با دو اپراتوری مجازی موبایل از دیگر دستاوردهای ایرانسل در این زمینه به حساب می‌آید.

عباسی آرند در بخش دیگری از سخنان خود به درآمدهای دولت از این اپراتور از گذشته تا به امروز اشاره کرد که شامل ۳۲۱ هزار میلیارد ریال در قالب پرداخت مستقیم ایرانسل به دولت و ۴۲۰ هزار میلیارد ریال درآمدهای مستقیم و غیر مستقیم دولت از این اپراتور می‌شود.

دستاوردهای این اپراتور در زمینه ایجاد اشتغال به گفته مدیرعامل ایرانسل شامل ایجاد ۲,۳۳۷ شغل مستقیم در تهران و شهرستان‌ها در شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، ۵۷,۰۴۳ شغل غیر مستقیم در زنجیره ارزش صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در حدود ۱.۵ میلیون شغال غیر مستقیم در شرکت‌های گروه اسنپ می‌شوند. پایان‌بخش سخنان مدیرعامل ایرانسل به برنامه این شرکت برای گذار از اپراتور دیتا به اپراتور دیجیتال تعلق داشت؛ جایی‌که عباسی آرند از برنامه‌های متنوع در نظر گرفته شده در این زمینه برای مخاطبان گسترده این اپراتور سخن گفت.

باقر صمدی معاونت دیجیتال شرکت ایرانسل سخنران بعدی این مراسم بود که ضمن اشاره مجدد به هدف ایرانسل برای تبدیل شدن به اپراتور اول دیجیتال کشور؛ پیش‌نیاز این تبدیل را همکاری و ارتباط با شرکای مختلف دانست.

در این دیدگاه به گفته صمدی، ایرانسل به «بهترین شریک برای تأمین‌کنندگان سرویس دیجیتال در کشور» و مجموعه‌هایی مثل استارت‌‌‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات مالی پرداخت و دولت تبدیل شده و سرویس‌های جامعی را در اختیار سمت دیگر این ماجرا یعنی مشتریان و افرادی مثل کودکان و نوجوانان، دانشجویان، صاحبان کسب و کار و طرفداران ورزشی قرار خواهد داد.

برچسب ها :
mobile.ir

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *