اسنپدراگون ۷۶۵ معرفی شد؛ نخستین پردازنده کوالکام با مودم یکپارچه ۵G

اسنپدراگون ۷۶۵ معرفی شد؛ نخستین پردازنده کوالکام با مودم یکپارچه ۵G

کوالکام در کنار اسنپدارگون ۸۶۵، پرچم‌دار موردانتظار خود، عضوی جدید را نیز به‌ خانواده‌ی میان‌رده‌ی اسنپدراگون ۷۰۰ اضافه کرد. پردازنده‌ی جدید تراشه‌ساز آمریکایی جایگزینی برای اسنپدراگون ۷۳۰ به‌حساب می‌آید و در دو نسخه‌ به‌نام‌های اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۷۶۵G با تفاوت‌های جزئی در عملکرد در دسترس تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

پردازنده‌های میان‌رده‌ی جدید کوالکام از نظر معماری تفاوت فاحشی با نسل گذشته ندارند. تفاوت نخست به تغییر در نوع چینش هسته‌های CPU‌ بازمی‌گردد. هسته‌های پردازشی قدرتمند اسنپدراگون ۷۶۵ به‌جای یک جفت یکسان، مانند آنچه از اسنپدراگون ۷۳۰ سراغ داریم، اکنون در قالب هسته‌های Prime و Gold تعیین شده‌اند. درحال حاضر اطلاعات دقیقی از جزئیات این چینش در دسترس نیست؛ اما احتمالا هسته‌ی Prime از حافظه‌ی کش L2 بیشتری نسبت به نمونه‌ی دیگر بهره خواهد برد.

اسنپدراگون ۷۶۵ دربرابر نسل قبل
پارامترها / پردازنده اسنپدراگون ۷۶۵ و ۷۶۵جی اسنپدراگون ۷۳۰
CPU یک هسته‌ی Kryo 475 Prime مبتنی‌بر A76
با فرکانس ۲.۳ گیگاهرتز (عادی)
۲.۴ گیگاهرتز (۷۶۵جی)
یک هسته‌ی Kryo 475 Gold مبتنی‌بر A76
با فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز
۶ هسته‌ی Kryo 485 Silver مبتنی‌بر A55
با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز
۲ هسته‌ی Kryo 470 Gold مبتنی‌بر A76
با فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز
۶ هسته‌ی Kryo 470 Silver مبتنی‌بر A55
با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز
GPU Adreno 620 Adreno 618 
حافظه‌ی رم ۲ کانال ۱۶ بیتی LPDDR4X با فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز
پهنای باند ۱۷.۰ گیگابایت‌برثانیه
۴ کانال ۱۶ بیتی LPDDR4X با فرکانس ۱۸۶۶ مگاهرتز
پهنای باند ۱۴.۹ گیگابایت‌برثانیه
پردازنده‌ی سیگنال تصویر Spectra 355
یک حسگر ۱۹۲ یا ۳۶ مگاپیکسلی تکی با شاترلگ صفر
یا ۲۲ مگاپیکسلی دوگانه با شاترلگ صفر
Spectra 350
یک حسگر ۳۶ مگاپیکسلی یا ۲۲ مگاپیکسلی دوگانه با شاترلگ صفر
ان‌کُد / دی‌کُد ۲۱۶۰p30 یا ۱۰۸۰p120
H.264 و H.265
پایپ‌لاین ۱۰ بیتی HDR
مودم Snapdragon X52 5G
LTE Cat.24/22
دانلود ۲۰۰۰ مگابیت‌برثانیه
آپلود ۳۱۶ مگابیت‌برثانیه
(۵G NR Sub-6 4×4 100MHz + mmWave 2×2 400MHz)
دانلود ۳۷۰۰ مگابیت‌برثانیه
آپلود ۱۶۰۰ مگابیت‌برثانیه
Snapdragon X15 LTE
Cat.15/13
دانلود ۸۰۰ مگابیت‌برثانیه
آپلود ۱۵۰ مگابیت‌برثانیه
فرایند ساخت ۷ نانومتری EUV 7LPP ۸ نانومتری ۸LPP

فرکانس کاری هسته‌ی Prime در اسنپدراگون ۷۶۵ معادل ۲.۳ گیگاهرتز و در نسخه‌ی G برابر با ۲.۴ گیگاهرتز خواهد بود؛ اما فرکانس هسته‌ی Gold در هر دو پردازنده یکسان و برابر با ۲.۲ گیگاهرتز تعیین شده است. متأسفانه مهندسان کوالکام ریزمعماری هسته‌ها را تغییر نداده‌اند و بدین ترتیب هر دو هسته‌ی قدرتمند از هسته‌های Cortex-A76 بهره می‌برند؛ درحالی‌که اکسینوس ۹۸۰، رقیب سامسونگی اسنپدراگون ۷۶۵ از هسته‌های جدید A77 استفاده می‌کند.

نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی ۵G

در کنار هسته‌های قدرتمند مبتنی بر Cortex A76، کوالکام کماکان از ۶ هسته‌ی Cortex A55 با فرکانس کاری ۱.۸ گیگاهرتز، به‌عنوان کلاستر کم‌مصرف در هر دو پردازنده‌ی جدید اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۷۶۵جی استفاده کرده است. کوالکام ادعا می‌کند که واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۲۰ به‌کاررفته در اسنپدراگون ۷۶۵ حدود ۲۰ درصد بهتر از آدرنو ۶۱۸ در اسنپدراگون ۷۳۰ عمل می‌کند؛ در‌حالی‌که برتری اسنپدراگون ۷۶۵G در پردازش‌های گرافیکی به ۳۸ درصد نیز می‌رسد.

بزرگ‌ترین تغییر پردازنده‌های میان‌رده‌ی جدید به نوع مودم آن‌ها بازمی‌گردد. اسنپدراگون ۷۶۵ نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی ۵G‌ به‌حساب می‌آید. مودم جدید از نظر معماری و کارکردی تفاوتی با مودم مجزای X55 ندارد و صرفا از پهنای باند کمتری پشتیبانی می‌کند. سرعت دانلود و آپلود ۴G LTE به‌ترتیب به ۱۲۰۰ و ۲۱۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد؛ درحالی‌که نرخ دانلود و آپلود ۵G مبتنی‌بر sub-6 و mmWave در بیشترین حالت به ۳۷۰۰ و ۱۶۰۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد.

اسنپدراگون 5G

نکته‌ی جالب‌توجه دیگر درباره‌ی اسنپدراگون ۷۶۵ به فرآیند ساخت آن مربوط می‌شود. تولید پردازنده‌ی میان‌رده‌ی کوالکام برعهده‌ی سامسونگ با لیتوگرافی ۷ نانومتری EUV 7LPP قرار دارد؛ بنابراین پردازنده‌ی میانی کوالکام به‌لحاظ فنی فرآیند ساخت بسیار پیشرفته‌تری نسبت به پردازنده‌ی پرچم‌دار اسنپدراگون ۸۶۵ خواهد داشت؛ هرچند که در دنیای واقعی نمی‌توان انتظار برتری اسنپدراگون ۷۶۵ به ۸۶۵ را داشت.

انتظار می‌رود که نخستین دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۷۶۵G در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ از راه برسند.

درباره محمد حسینی راد

چند سالی هست که در دنیای دیجیتال مشغول فعالیتم. کارشناسی ارشد نرم افزار خوندم و از اینکه دارم مطالب مرتبط با زمینه کاری خودم را انتشار می دهم بسیار خرسندم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *