روندهای اصلی بازار موبایل در سال ۲۰۱۹ و اسمارت‌فون‌های برتر سال از نگاه رسانه‌های معتبر

روندهای اصلی بازار موبایل در سال ۲۰۱۹ و اسمارت‌فون‌های برتر سال از نگاه رسانه‌های معتبر
بدون نظر, ۱۱/۱۰/۱۳۹۸, توسط , در موبایل
واحد خبر mobile.ir :

نخستین روز از ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ در حالی به پایان می‌رسد که بازار موبایل در طی ۱۲ ماه گذشته فراز و فرودهای متعددی را پشت سر گذاشته و روندهای فراگیر جدیدی در این عرصه به منصه ظهور رسیدند. تعدادی از این روندها در گذشته نیز در این بازار حضور داشتند اما برخی از برندهای جریان‌ساز از جمله اپل و سامسونگ در رونق هرچه بیشتر آن‌ها، نقشی اساسی را ایفا کرده‌اند؛ محبوبیت دوچندان گوشی‌های رده میانی،‌ حضور دوربین‌های سه‌گانه در بخش پشتی و توجه دوچندان به دوربین‌های واید از جمله این موارد به حساب می‌آیند. در ادامه این مطلب ضمن مرور ترندهای اصلی سال ۲۰۱۹ به معرفی برترین اسمارت‌فون‌ها از دید رسانه‌های برتر جهان می‌پردازیم.

یک سال پیش در چنین روزهایی بازار موبایل از حال و روز چندان فوق‌العاده‌ای برخوردار نبوده و اغلب آمارهای رسمی ضمن اشاره به کاهش عرضه در این مارکت، حیات مجدد آن را منوط به ایجاد تحول‌های زیرساختی و اوج‌گیری فناوری‌های تازه‌ای نظیر ۵G و گوشی‌های تاشو قلمداد می‌کردند. مطابق گزارش IDC از بازار جهانی اسمارت‌فون در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸، میزان عرضه گوشی‌های هوشمند در آستانه آغاز سال ۲۰۱۹ با پنج دوره افت پیاپی به ۳۷۵.۴ میلیون دستگاه رسید که در مقایسه با زمان مشابه آن در سال گذشته، کاهش ۴.۹ درصدی را نشان می‌داد. در این آمار جدا از استثنای بزرگی به نام هواوی و رشد نچندان فوق‌العاده اوپو و شیائومی، دو برند اصلی بازار یعنی اپل و سامسونگ هر دو با رشد منفی نسبت به سال قبل روبرو شده و در سایر برندهای بازار نیز، با کاهش ۱۸.۵ درصدی روبرو می‌شویم.

این شرایط مطابق گزارش IDC از بازار اسمارت‌فون در سه‌ماهه نخست ۲۰۱۹، در فصل بعدی نیز ادامه یافت و این بار بازار موبایل کاهشی ۶.۶ درصدی را در این رده تجربه نمود. در میانه سال اما با به ثمر نشستن طرح‌های جدید سازندگان برای سال ۲۰۱۹ و عرضه موفقیت‌آمیز اسمارت‌فون‌های خوش‌قیمت رده میانی،‌ نشانه‌هایی از بهبود در روند کلی بازار مشاهده شد تا جایی‌که بر پایه گزارش IDC از بازار اسمارت‌فون در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۹، نرخ کاهش عرضه به ۲.۳ درصد بهبود یافت و در ادامه سال، طبق گزارش IDC از بازار اسمارت‌فون در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۹ با ۰.۸ درصد رشد، به روند مثبت بازگشت.

سهم‌ بازار پنج شرکت برتر سازنده گوشی‌های هوشمند از سه‌ماهه سوم 2018 تا سه‌ماهه سوم 2019

بازگشت بازار موبایل به روند مثبت رو به رشد در سال گذشته بی‌شک مرهون شکل‌گیری ترندهای تازه‌ای در این مارکت است که پیشرفت و تغییر رویه کاربران، بی‌حضور آن‌ها، چندان عملی به نظر نمی‌رسید. از جمله مهم‌ترین ترندهای بازار موبایل در سال ۲۰۱۹ می‌توان به این موارد اشاره کرد که در کنار هم اوضاع امیدوارکننده‌ای را در آستانه سال ۲۰۲۰ به نمایش می‌گذارند:

۱- موفقیت و محبوبیت گوشی‌های رده میانی

با افزایش هزینه‌های تولید و به طبع آن افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند در طی یکی دو سال گذشته با وجود تغییر محسوس (و البته مقطعی) در درآمد برندهای تولیدکننده موبایل، به‌تدریج از تمایل کاربران برای خرید سالیانه گوشی‌های جدیدتر نیز کاسته شده و این موضوع در کنار نزدیک شدن مشخصات گوشی‌ها به یکدیگر به عاملی برای تضعیف هرچه بیشتر بازار موبایل در حد فاصل سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ بدل شد. برندهای چینی اما طبق انتظار با افزایش مشخصات و کاهش چشمگیر قیمت (به‌خصوص در بازارهای مهمی همچون هند) به‌ شکل‌گیری روند تازه‌ای در این بازار دامن زدند که به تقویت هرچه بیشتر گوشی‌های رده میانی و افزایش امکانات گوشی‌های این رده منجر شد. در این بین جدا از برندهای چینی خوشنامی مثل اوپو، ویوو، شیائومی و آنر، سامسونگ و هواوی نیز به تلاش برای حضور پر رنگ‌تر در رده میانی ادامه دادند که حضور موفق مدل‌های فوق محبوبی مثل Galaxy A30 و Galaxy A50 از سامسونگ و P30 Lite از هواوی در همین راستا ارزیابی شده و Apple iPhone 11‌ و Samsung S10e نیز تنور رقابت در رده بالاتر بخش میانی را گرم نگه داشتند. بدین‌ترتیب، وابسته دانستن تجدید حیات بازار موبایل پس از شش دوره افت پیاپی به حجم استقبال کاربران از اسمارت‌فون‌های متعدد رده میانی در سال ۲۰۱۹ چندان بیراه نیز به نظر نمی‌رسد.

Samsung Galaxy A50

2- کاهش حاشیه‌های صفحه‌نمایش‌ و به حداقل رساندن ناچ

روند کاهش حاشیه‌های پیرامونی صفحه‌نمایش و به‌کارگیری پنل‌های واید با نسبت‌های فراتر از ۱۹:۹ در سال ۲۰۱۹ با شتاب هرچه بیشتری دنبال شد و جدا از شرکت‌هایی مثل اپل و گوگل، سایر برندهای اصلی بازار نیز با کاهش حاشیه‌ها و به حداقل رساندن ناچ، تجربه‌ جدیدی از یک صفحه‌نمایش فول اسکرین را ارائه کردند. در لیست گوشی‌های سامسونگ در سال ۲۰۱۹ به جز نمونه‌های بسیار ارزان‌قیمتی همچون A2 Core، در اکثریت قریب به اتفاق موارد از ناچ‌های قطره‌ای و پانچ شده درون صفحه‌نمایش استفاده شده و حاشیه‌های بالا و پایین صفحه‌نمایش حتی در مدل‌های پایین رده نیز در مقایسه با همتایان سال گذشته آن‌ها با کاهش روبرو شده است. این روند برای هواوی نیز تکرار شده و به‌جز Mate 30 و Mate 30 5G (و نسخه‌های Pro آن‌ها) در اغلب موارد از ناچ‌های قطره‌ای در مدل‌های رده پایین و ناچ‌های پانچی برای مدل‌های میان‌رده رو به بالا استفاده شد است. در شیائومی، آنر، Oppo‌ و Vivo‌ نیز با شرایط نسبتا مشابه‌ای روبرو می‌شویم که با کاهش هرچه بیشتر حاشیه‌های صفحه‌نمایش، جذابیت بیشتری در اختیار کاربران قرار گرفته است. این البته تنها ترفند سازندگان برای حذف ناچ نبوده و با نزدیک شدن به پایان سال، طرح‌های خلاقانه جدیدی برای حذف دوربین سلفی و حذف کلی ناچ ارائه شد.

Huawei Nova 6 5G

3- طرح‌های خلاقانه برای دوربین سلفی

استفاده از طرح‌های جدید برای تغییر جایگاه دوربین سلفی و حذف ناچ، ایده تازه‌ای در دنیای موبایل به حساب نمی‌آید و Vivo NEX با سلفی پاپ‌آپ و Lenovo Z5 Pro با بدنه کشویی، هر دو در سال ۲۰۱۸ ارائه شده بودند؛ در سال ۲۰۱۹ اما ایده دوربین‌های سلفی پاپ‌آپ در تعداد بیشتری از گوشی‌های بازار ظهور کرد و در حالی‌‌که در سال ۲۰۱۸ تنها یکی دو مدل به این فناوری مجهز شده بودند، این عدد در سال ۲۰۱۹ به نزدیک به ۴۰ مدل افزایش یافت که در میان آن‌ها برندهای متعددی از اوپو، ویوو، شیائومی و هواوی گرفته تا موتورولا و حتی وان‌پلاس به چشم می‌خورد. مدل‌های دارای این ویژگی تنها به گوشی‌های پرچمدار و پیشرفته‌ای مثل OnePlus 7T Pro و Vivo NEX 3 5G محدود نشده و طیف متنوعی از مدل‌های میانی و حتی نمونه‌های ارزان‌قیمتی مثل سری Y هواوی را نیز شامل می‌شود که انتخاب‌های تازه‌ای را پیش روی خریداران قرار داده است.

Vivo NEX 3 5G

4- افزایش تعداد دوربین‌های اصلی با تمرکز بر دوربین واید

افزایش تعداد دوربین، دیگر ترند اصلی بازار و از جمله راه‌کارهای جذب مخاطب در سال ۲۰۱۹ به حساب می‌آید امری‌که شرکت‌های تأمین‌کننده سنسورهای دوربین از جمله سونی را با مشکلات جدی روبرو کرده است؛ برای نمونه، شرکت سامسونگ در کل سال ۲۰۱۸ تنها سه گوشی مجهز به سه دوربین یا بیشتر را تولید نمود که این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۲۲ مدل رسید. این آمار برای هواوی شامل ۸ گوشی در سال ۲۰۱۸ و ۲۶ گوشی در سال ۲۰۱۹ و برای آنر ۱ گوشی در سال ۲۰۱۸ و ۱۲ گوشی در سال ۲۰۱۹ می‌شود. جالب‌ترین آمار در این میان به برند شیائومی تعلق دارد که در سال ۲۰۱۸ هیچ گوشی مجهز به سه دوربین یا بالاتر در لیست تولیدات آن به چشم نمی‌خورد اما این رقم در سال ۲۰۱۹ به نزدیک به ۲۱ مدل رسیده است!

Samsung Galaxy A51

جدا از تعداد، نوع این دوربین‌ها نیز با بالا گرفتن زمزمه‌هایی مبنی بر نوع دوربین‌های حاضر در آیفون‌ ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس )و به حقیقت پیوستن آن در پاییز سال گذشته( با تغییر مهمی روبرو شد؛ جایی‌که با حضور دوربین التراواید در آیفون‌های جدید، دیگر سازندگان نیز از این دوربین به میزان بیشتری در محصولات خود بهره گرفتند. برای نمونه تعداد دوربین‌های واید در محصولات سامسونگ در سال ۲۰۱۸ تنها به دو مورد (Galaxy A7 2018 و Galaxy A9 2018) محدود می‌شد اما این تعداد در سال جدید به نزدیک به ۳۰ مورد افزایش پیدا کرد و این در حالی‌ست که این نسبت برای دوربین‌های تله‌فتو تنها ۴ به ۱۴ (به ترتیب در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹) بوده است. به عنوان یک نمونه دیگر، هواوی نیز در سال ۲۰۱۸ ظاهرا تنها به ۶ گوشی دارای دوربین‌های واید مجهز بود که این آمار در سال ۲۰۱۹ به نزدیک به ۲۵ مدل رسید. در اینجا نیز آمار شیائومی از بقیه جالب‌تر به نظر می‌رسد جایی‌که در محصولات ۲۰۱۸ این برند ظاهرا خبری از دوربین واید در بین دوربین‌های بخش پشتی نیست اما محصولات ۲۰۱۹ این شرکت مجهز به این قابلیت از ۲۰ عدد نیز فراتر می‌رود!

۵- افزایش نرخ به‌روزرسانی پنل نمایشگر

ارتقاء refresh rate یا نرخ به‌روز رسانی صفحه‌نمایش یکی دیگر از ترندهای موفق سال ۲۰۱۹ به حساب می‌اید که تأثیر مستقیمی بر تجربه کاربری افراد برجای می‌گذارد. این قابلیت در سال‌های گذشته نیز در بین برخی گوشی‌های خاص رده گمینگ حضور داشت اما این بار با به‌کارگیری در اسمارت‌فون‌های فراگیری مثل Google Pixel 4 و OnePlus 7 Pro، محبوبیت دوچندانی را تجربه نمود. نرخ به‌روزسانی ۹۰ هرتزی صفحه‌نمایش این مدل‌ها البته در جایگاه پایین‌تری نسبت به برخی نمونه‌های گیمینگ این سری مثل Razer Phone 2 سال گذشته با نرخ ۱۲۰ هرتزی صفحه‌نمایش قرار می‌گیرد اما در توازن مابین حرکت روان‌تر در بین منوهای رابط کاربری و مصرف بهینه انرژی، شرایط قابل‌قبولی را ارائه می‌کنند. گوشی‌های دارای نرخ به‌روزرسانی بالاتر صفحه‌نمایش در سال ۲۰۱۸ تنها شامل یکی دو مورد می‌شود اما این عدد در سال ۲۰۱۹ به نزدیک به ۱۲ مدل ارتقاء یافته است.

Google Pixel 4

6- حضور تدریجی فناوری ۵G در گوشی‌های پرچمدار و رده میانی

از ۵G در ابتدای سال ۲۰۱۹ به‌عنوان یکی از دو فاکتور اصلی تأثیرگذار در بازار موبایل یاد می‌شد؛ امری‌که فراگیر شدن آن جدا از حضور اسمارت‌فون‌های مجهز به این قابلیت به حضور این امکان مخابراتی در مناطق مختلف جهان از یک سو و کاهش قیمت‌ اسمارت‌فون‌ها از سوی دیگر وابسته است. تعداد گوشی‌های مجهز به ۵G در سال ۲۰۱۹ از ۲۰ مدل فراتر رفته و حالا جدا از نمونه‌های پرچمداری همچون Mate 30 Pro 5G و گلکسی S10 5G نشان آن را در مدل‌های رده میانی و نمونه‌هایی چون Vivo X30 Pro و گلکسی A90 5G نیز می‌توان یافت. از جمله موتورهای محرک توسعه فناوری ۵G در سال ۲۰۱۹ باید به ارائه چیپ‌ست‌های پردازشی متعدد مجهز به این قابلیت از جمله سامسونگ Exynos 980 و Exynos 990، هواوی Kirin 990، کوالکام Snapdragon 765 و مدیاتک Dimensity 1000 اشاره کرد.

Vivo X30 Pro 5G

7- معرفی و حضور نسل اول اسمارت‌فون‌های خم‌شونده

با این‌که معرفی اسمارت‌فون‌های گلکسی Fold و هواوی Mate X در ابتدای سال ۲۰۱۹، سال جذابی را برای اسمارت‌فون‌های تاشو با صفحه‌نمایش‌های خم‌شونده نوید می‌داد، این رده عملا با مشکلات ایجاد شده برای فولد و تأخیرهای چندین ماهه در ارائه هر دو مدل به بازار با موفقیت چندانی در سال گذشته روبرو نشد اما در ماه‌های پایانی، ارائه ایده جدیدی از سوی موتورولا با عنوان RAZR 2019، توجه همگان را بار دیگر به این رده خاص، جلب نمود. خلاقیت موتورولا در این عرضه به جای تبدیل یک گوشی بزرگ به یک تبلت، در به دو نیم تقسیم کردن یک گوشی معمولی و کاهش سایز آن نهفته بود که حداقل از نگاه طیف وسیعی از کاربران، راه‌حل کاملا جذابی برای ارائه یک اسمارت‌فون تاشو به بازار به حساب می‌‌آید. در جذابیت این ایده همین بس که ظاهرا سامسونگ نیز ایده‌ای برای ساخت اسمارت‌فون جدیدی در این رده ارائه کرده است.

Motorola RAZR 2019

در ادامه به معرفی اسمارت‌فون‌های برتر سال از نگاه سه رسانه CNET، پی‌سی مگ و GSMArena می‌پردازیم.

اسمارت‌فون‌های برتر سال از نگاه PCMag شامل این موارد می‌شوند:

گوگل پیکسل ۳a

گوگل پیکسل ۴

وان‌پلاس ۷ پرو

سامسونگ گلکسی S10e

موتورولا Moto G7 Power

اپل آیفون ۱۱ پرو

بلک‌بری Key2 LE

سامسونگ گلکسی نوت۱۰ پلاس

اپل آیفون ۸

رسانه CNET نیز بهترین‌های سال را به این صورت انتخاب کرده است:

– بهترین آیفون رده میانی: Apple iPhone 11

– بهترین گوشی اندرویدی پیشرفته برحسب قیمت: +Samsung Galaxy Note10

– بهترین دوربین روی موبایل: Huawei P30 pro

– بهترین گوشی اندرویدی ارزشمند برحسب قیمت: OnePlus 7 Pro

– بهترین گوشی کوچک، توانا و ارزشمند: Samsung Galaxy S10e

– بهترین گوشی ارزان‌قیمت: Motorola Moto G7

رسانه GSMArena در مجموع ۲۰ گوشی محبوب سال را به این ترتیب معرفی کرده است:

Samsung Galaxy A50

Xiaomi Redmi Note 7

Samsung Galaxy A70

+
Samsung Galaxy S10

Xiaomi Redmi Note 7 Pro

Samsung Galaxy M20

Samsung Galaxy A30

Samsung Galaxy S10

Huawei P30 Pro

Samsung Galaxy M30

Xiaomi Mi 9

Huawei P30 lite

Nokia 9 PureView

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Samsung Galaxy A80

Samsung Galaxy A20

Samsung Galaxy A10

Xiaomi Redmi 7

Samsung Galaxy S10e

OnePlus 7 Pro

برچسب ها :
mobile.ir

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *