گزارش Counterpoint از بازار اسمارت‌فون در سه ماهه پایانی و مجموع سال ۲۰۱۹

گزارش Counterpoint از بازار اسمارت‌فون در سه ماهه پایانی و مجموع سال ۲۰۱۹
بدون نظر, ۱۴/۱۱/۱۳۹۸, توسط , در موبایل
واحد خبر mobile.ir :

مؤسسه تحقیقاتی Counterpoint در روز پنج‌شنبه ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۰ بهمن ۱۳۹۸) با انتشار گزارشی در وب‌سایت اصلی مؤسسه، نتایج بررسی خود از وضعیت بازار جهانی اسمارت‌فون در سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ و همچنین مجموع سال ۲۰۱۹ را اعلام نمود. طبق این گزارش، طی سه ماهه چهارم ۲۰۱۹، رقمی برابر با ۴۰۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند وارد بازار شده که در مقایسه با حجم عرضه اسمارت‌فون در مدت مشابه سال قبل از آن (۳۹۴.۵ میلیون دستگاه)، سه درصد رشد داشته است. اما بازار جهانی در سال ۲۰۱۹، نسبت به سال ۲۰۱۸ یک درصد افت داشته، زیرا میزان عرضه اسمارت‌فون از ۱۵۰۵.۳ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۸ به ۱۴۸۶.۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است.

Apple iPhone 11

این نخستین باری‌ست که بازار جهانی اسمارت‌فون برای دومین سال متوالی با افت مواجه می‌شود. البته این افت ۱ درصدی در قیاس با افت ۴ درصدی در سال ۲۰۱۸ نشان از بهبود شرایط دارد. سال ۲۰۱۹ در کنار معرفی نوآوری‌هایی چون ۵G و نمایشگرهای تاشو، شرایط نامناسب تجاری و سیاسی را نیز با خود به همراه داشت. به باور وارون میشرا (Varun Mishra)، تحلیلگر پژوهشی Counterpoint، تنش‌های فزاینده در بین چندین کشور، بازار اسمارت‌فون را تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان مثال، فشار ایالات متحده بر هواوی و همچنین تنش‌های تجاری بین ژاپن و کره که بلاتکلیفی‌هایی را در بازار تراشه‌های حافظه به وجود آورد.

اختلال در زنجیره‌های تأمین موجب شد تا بسیاری از کمپانی‌ها در استراتژی‌های خود تجدیدنظر کرده و از وابستگی خود به یک بازار بکاهند. به احتمال زیاد، در سال ۲۰۲۰ شاهد تلاش‌هایی در جهت تنوع‌بخشی به سرمایه‌گذاری‌ها در مناطق مختلف خواهیم بود تا بدین وسیله، تا حدی از شدت ریسک‌های موجود در بازار کاسته شود. در حال حاضر، شیوع ویروس کرونا در چین، جدیدترین مسأله‌ای‌ست که زنجیره‌های تأمین را تهدید می‌کند.

سهم بازار جهانی عرضه اسمارت‌فون در کل سال 2019 در مقایسه با سال 2018

طبق معمول، سامسونگ در سال ۲۰۱۹ هم موفق شد با عرضه ۲۹۶.۵ میلیون گوشی هوشمند، ۲۰ درصد از بازار جهانی را در اختیار گرفته و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده اسمارت‌فون در دنیا لقب بگیرد. میزان عرضه اسمارت‌فون‌های سامسونگ در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل از آن ۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. البته عملکرد این شرکت در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا بدون تغییر بوده است. طی فصل اخیر سامسونگ ۷۰ میلیون گوشی هوشمند را وارد بازار نمود که در مقایسه با آمار مربوط به عرضه در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۸ (یعنی ۶۹.۸ میلیون دستگاه) جهش محسوسی ملاحظه نمی‌شود. لازم به ذکر است، سامسونگ یکی از پیشگامان عرصه ۵G بوده و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۶.۵ میلیون دستگاه اسمارت‌فون ۵G را به بازار عرضه کرده است.

جایگاه سامسونگ در چند سال اخیر، همواره ثابت مانده و این شرکت کره‌ای از لحاظ حجم عرضه گوشی‌های هوشمند در دنیا حرف اول را می‌زند. اما هواوی هر سال فاصله خود را با سامسونگ کمتر می‌کند. به‌رغم تحریم‌های ایالات متحده علیه هواوی، این شرکت چینی در سالی که گذشت ۲۳۸.۵ میلیون گوشی هوشمند را وارد بازار نمود و با پشت سر گذاشتن اپل به قدرت دوم بازار تبدیل شد. این امر نتیجه تمرکز همه جانبه هواوی در بازار چین است، به طوری که بیش از ۶۰ درصد از کل اسمارت‌فون‌های این شرکت در سال ۲۰۱۹ در داخل چین عرضه شد و به این ترتیب تقریبا ۴۰ درصد از سهم این بازار در اختیار هواوی قرار گرفت.

هواوی در تلاش است تا فروش دیوایس‌های قدیمی‌تر خود را در خارج از چین ادامه دهد. اما با افزایش رقابت از سوی سایر برندها، گزاره ارزشی هواوی به تدریج به سستی می‌گراید. ناگفته نماند، با توجه به تحریم هواوی از سوی گوگل و متعاقبا تلاش این شرکت برای توسعه سیستم‌عامل بومی خود و کنار گذاشتن اندروید، بعید است هواوی بتواند در خارج از چین با گوشی‌های اندرویدی رقابت کند. به اعتقاد برخی کارشناسان، تحریم‌های ایالات متحده علیه هواوی هنوز هم نسبتا تازه بوده و اثرات این حرکت ممکن است تا چندین سال، گریبان‌گیر این شرکت باشد. با این وجود، اگر هواوی بخواهد با همین سرعت به پیش رود، در آینده‌ای نه چندان دور سامسونگ را هم پشت سر می‌گذارد. البته این امر مستلزم دفع حملات آینده آمریکا و ادامه کسب سهم از بازار خارج از چین خواهد بود.

هرچند اپل در مجموع سال ۲۰۱۹ از لحاظ عرضه اسمارت‌فون در رتبه سوم ایستاد، اما این شرکت آمریکایی در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۹، موفق شد پس از گذشت دو سال، مجددا رتبه نخست عرضه گوشی هوشمند در یک فصل را از آن خود کند. عرضه آیفون‌های اپل در سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۹ (بدون آنکه هیچ‌یک از این آیفون‌ها به ارتباطات ۵G مجهز باشد)، با ۱۱ درصد رشد سالانه به ۷۲.۹ میلیون دستگاه رسید. بدون شک، این امر در نتیجه فروش بسیار خوب سری آیفون ۱۱ و به خصوص خود آیفون ۱۱ بوده که به گفته کارشناسان Counterpoint، به لطف وجود دوربین دوگانه و قیمتی پایین‌تر از آیفون XR، فراتر از حد انتظار ظاهر شده است.

سهم بازار جهانی عرضه اسمارت‌فون در سه‌ماهه چهارم 2019 در مقایسه سه‌ماهه چهارم 2018

از سپتامبر ۲۰۱۸ تا کنون، این اولی باری‌ست که درآمد فصلی حاصل از فروش آیفون، نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیشتر می‌شود. حتی به گفته مؤسسه Strategy Analytics، بهترین عملکرد اپل از لحاظ رشد از سال ۲۰۱۵ تاکنون، در سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۹ رقم خورده است. علی‌رغم اینکه از لحاظ میزان عرضه در سال ۲۰۱۹، اپل پس از سامسونگ و هواوی قرار می‌گیرد، اما از حیث سودآوری، هیچ شرکتی به پای اپل نمی‌رسد. بد نیست بدانید، طبق گزارش Counterpoint از سود بازار جهانی موبایل در سال ۲۰۱۹، حدود ۶۶ درصد از سود صنعت اسمارت‌فون در سراسر دنیا متعلق به اپل بوده و سهم سامسونگ از سود جهانی، تنها ۱۷ درصد است.

realme (زیربرند Oppo) در بین ۵ برند برتر دنیا جایی ندارد، اما این برند چینی موفق شد با کسب رشد سالانه ۱۶۳ درصدی در سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۹ و دست‌یابی به رشد سالانه ۴۵۳ درصدی در مجموع سال ۲۰۱۹، در بین تمام برندهای دنیا حائز سریع‌ترین رشد شود. ناگفته نماند، در سال ۲۰۱۹، برند realme توانست در بین ۵ برند برتر بازار هند قرار بگیرد که همین اتفاق تأثیر به‌سزایی در رشد قدرتمند آن داشته است. از دیگر برندهایی که در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ سریع رشد کرده‌اند، می‌توانیم به شیائومی (با رشد سالانه ۲۸ درصدی) اشاره کنیم. جالب است بدانید در سالی که گذشت، شیائومی بزرگ‌ترین عرضه کننده اسمارت‌فون در بازار هند بود.

در سال ۲۰۱۹ شاهد آن بودیم که برندهای مختلف برای کسب سهم بیشتر از بازار جهانی، استراتژی‌های خود را تغییر می‌دادند. به عنوان مثال، سامسونگ با تغییر ساختار در گوشی‌های سری A، روح تازه‌ای به کالبد اسمارت‌فون‌های میان‌رده خود دمید. آیفون‌ ۱۱ بود که علی‌رغم تجهیز به دوربین‌های چندگانه، قیمتی پایین‌تر از مدل قبلی خود داشت. همزمان، اپل تمرکز خود بر حوزه خدمات را نیز افزایش داد، به طوری که درآمد اپل در بخش خدمات طی سه‌ماهه اخیر با ۱۷ درصد رشد سالانه همراه شد و در بسیاری از قسمت‌ها – از جمله موسیقی، فضای ابری و Apple Care – رکوردزنی کرد. شرکت‌های چینی در سال ۲۰۱۹ توانستند نفوذ خود را به بازارهای جدید (به‌ویژه اروپا) گسترش دهند. تکنولوژی نسل پنجم این فرصت را برای شرکت‌های سازنده فراهم کرد تا با عرضه نخستین دیوایس‌های مجهز به ۵G (در بازارهایی که زیرساخت آن را زودتر از بقیه آماده کرده بودند) بتوانند خود را بهتر به کاربران شناسانده و نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازند.

یکی دیگر از نکات قابل تأمل در سال ۲۰۱۹، آن است که سازندگان اسمارت‌فون نوآوری‌های متعددی را در این سال به صنعت معرفی کردند که در آینده، به استانداردهای پذیرفته ‌شده مبدل خواهند شد. نمایشگرهای تاشو، نمایشگرهای حفره‌دار (یا سوراخ پانچ)، دوربین‌هایی با مگاپیکسل بالاتر، افزایش نرخ تازه‌سازی نمایشگرها، قرار دادن سنسورها زیر لایه نمایشگر، زوم اپتیکال و شارژ فوق سریع چند نمونه از این نوآوری‌ها به شمار می‌روند. برخی از این قابلیت‌ها به سرعت به تمام رده‌های قیمتی راه یافته و به این ترتیب کاربران این امکان را داشتند تا گوشی‌های توانمندی را با قیمت‌های مناسب خریداری کنند.

آبیلاش کومار (Abhilash Kumar)، تحلیلگر پژوهشی Counterpoint، در رابطه با به کارگیری ارتباطات نسل پنجم و چشم‌انداز پیش روی بازار می‌گوید: «۲۰۱۹ همچنین پیاده‌سازی و به کارگیری اولیه ۵G را نیز [به خود] دید، به ویژه در ایالات متحده، اروپا، چین و کره. با [توجه به اینکه] بازیگران [حوزه] چیپ‌ست، اپراتورها و شرکت‌های سازنده همگی به شکل تهاجمی در حال آماده‌سازی برای ۲۰۲۰ بوده و در جهت پایین آوردن قیمت‌های ۵G کار می‌کنند، زمینه برای رشد [در سال] ۲۰۲۰ از قبل فراهم شده است. گذار از ۴G به ۵G در بازارهای توسعه یافته و ادامه مهاجرت از ۳G به ۴G، فیچرفون به اسمارت‌فون و ارتقاءها، بازار اسمارت‌فون را به سمت رشد در سال آتی پیش می‌برد.»

افزایش رقابت در بازار اسمارت‌فون، رفته‌رفته آن را به سمت تجمیع می‌برد. در سال ۲۰۱۹، پنج برند برتر دنیا در مجموع ۶۶ درصد از کل بازار را تسخیر کردند. در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۸ معادل ۶۵ درصد و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۶۲ درصد بود. نکته مهم دیگر آنکه در سال ۲۰۱۹ تنها یک درصد از کل اسمارت‌فون های عرضه شده در دنیا از ارتباطات نسل پنجم برخوردار بود. انتظار می‌رود این میزان تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۱۸ درصد افزایش یابد.

برچسب ها :
mobile.ir

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *