سونی پیش از معرفی پی اس ۵، کنترلر آن را رونمایی کرد

سونی پیش از معرفی پی اس ۵، کنترلر آن را رونمایی کرد

شرکت سونی درصدد است بزودی نسل نهم کنسول بازی خود را به نام پلی استیشن ۵ معرفی کند. کنسولی که تاکنون شایعات بسیاری درباره آن منتشر شده و اگر شایعات به حقیقت اشاره کنند، با یک مدل قدرتمند و بزرگ رو به رو هستیم.

تا به حال چهره نهایی پی اس ۵ منتشر نشد و تنها تصاویر رندر کنسول نسل جدید سونی را مشاهده کردیم. این در حالی بوده که مایکروسافت کنسول ایکس باکس سری ایکس را در اواخر ۲۰۱۹ معرفی کرد و صحبت خاصی پیرامون این کنسول باقی نمانده است. در سوی دیگر سونی هیچ تصویری از کنسول پی اس ۵ ارائه نداد و در سکوت خبری باقی ماند. بنابراین مشخص نیست برند ژاپنی در نظر دارد چه طرحی را برای کنسول هیجان انگیز و مورد انتظار نسل بعدی خود در نظر گیرد. تاکنون گفته شد پی اس ۵ یک کنسول با ساختار V شکل است اما بعید به نظر رسیده سونی چنین طرحی را برای پی اس ۵ به کار گیرد.

در حالی که مایکروسافت یک طرح ایستاده مربعی را در نظر گرفته که بیشتر شبیه به سیستم های گیمینگ دسکتاپی بوده، اما بعید به نظر رسیده سونی چنین ساختاری را به کار گیرد. حال به تازگی پیش از معرفی کنسول اصلی شرکت موردبحث از کنترلر PS5 رونمایی به عمل آورد. کنترلری که به عنوان DualSense شناخته شده و مدل پیشین  DualShock 4 نام داشت. پیش بینی می‌شد این کنترلر  DualShock 5 نام بگیرد اما سونی عنوان دیگری در نظر گرفته است. گفتنیست هیدیاکی نیشینو یکی از مسئولان اصلی برنامه‌ریزی برای پلتفرم پلی‌استیشن پس از آن که رسیدن به مرحله‌ی رونمایی رسمی از DualSense را برداشتن قدمی کلیدی در مسیر ساخت PS5 خطاب کرد، گفت آن‌ها اکنون مشغول فرستادن این کنترلر به انواع‌واقسام شرکت‌های بازی‌سازی هستند تا آن‌ها بازی‌های خود را با قابلیت‌های دوال‌سنس تطبیق دهند.

بنابراین شرکت‌های بازیسازی سخت مشغول توسعه بازی نسل نهمی هستند و سونی نمی‌خواهد زودتر از موعد به معرفی پی اس ۵ بپردازد. سونی معتقد است طراحی کنترلر جدید به شکل حرفه‌ای صورت گرفته و ارتباط قوی با گیمر ایجاد خواهد کرد تا تجربه گیم پلی لذت بخش و هیجان انگیزی داشته باشد. سونی می‌گوید فناوری صوتی  Tempest 3D AudioTech پی اس ۵ در ترکیب با این کنترلر گیمر را در دنیای بازی موردنظر فرو خواهد برد و یک تجربه همه جانبه خلق خواهد کرد. طراحی دوال سینس بیشتر شبیه به کنترلرهای شخص ثالثی بوده که شرکت‌هایی چون ریزر و برخی دیگر برای پی اس ۴ توسعه دادند. به نوعی این طرح را باید جذاب و کامل‌تر از طرح کنسول قبل قلمداد کرد.

سونی

گام بزرگ سونی برای کنسول نسل نهمی

گفته شده دوال‌سنس از Haptic Feedback بهره می‌برد و به همین خاطر لرزش‌هایی به مراتب دقیق‌تر و قابل فهم‌تر از DualShock 4 دارد. مثلا در یک بازی ریسینگ جدید، Haptic Feedback کاری می‌کند که لرزش واردشده به دست مخاطب دقیقا حرکت اتومبیل روی جاده‌ی خاکی، شنی یا آسفالت را یادآور شود. همچنین کنترلر مورد بحث از قابلیت Adaptive Triggers برای دکمه‌های L2 و R2 بهره می‌برد.

این موارد کمک خواهد کرد تا گیمر هنگام انجام کارهایی همچون هدف‌گیری و شلیک با یک کمان یا سلاح گرم، تفاوت آن‌ها و کاهش و افزایش تنش را لمس کند. مثلا وقتی کمانی را در دست بگیرید که کشیدن آن برای شخصیت اصلی آسان نیست، Adaptive Triggers برای نشانه‌گیری آن کمان از انگشتان شما فشار بیشتری را می‌طلبد؛ بدون اینکه بیش از حد یا به شکلی آزاردهنده چنین کاری را انجام دهد. جالب‌تر آن که هر دوی این ویژگی‌ها کاملا قابل شخصی‌سازی توسط سازنده‌های بازی‌ها هستند و این‌گونه می‌توان امیدوار بود که در سال‌های آتی به اشکالی خلاقانه‌تر از فرم عادی خویش هم مورد بهره‌برداری قرار بگیرند.

قسمت پایین کنترلر حداقل تغییر را داشته و چندان تفاوتی پیدا نکرد. به نوعی با بهینه سازی و تغییرات اعمال شده، کنترلر DualSense جدید سونی یک لوازم جانبی کاربردی برای پی اس ۵ است که بدون آن انجام بازی بی معنا خواهد بود. گفتنیست که نخستین کنترلر رسمی با بدنه‌ی دورنگ کنسول‌های پلی‌استیشن سونی مکان قرارگیری Light Bar را نیز تغییر داد تا این بار در بالا و کناره‌های تاچ‌پد قرار بگیرد و بیشتر و بهتر دیده شود. راستی سونی می‌گوید این کنترلر را پس از امتحان کردن صدها طرح مختلف ساخت و به گیمرهایی متعدد با سایز دست‌های مختلف اجازه‌ی امتحان کردن آن را داد.

به هر حال باید بیان داشت که دوال سینس خبر از رونمایی زود هنگام پی اس ۵ می‌دهد.

منبع: neowin

درباره رزیتا اکبری زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *