فروش ترانسمیتر دما مناسب کارخانجات صنعتی در ایشاپ صنعت

فروش ترانسمیتر دما مناسب کارخانجات صنعتی در ایشاپ صنعت

 ترانسمیتر دما تجهیزی است الکتریکی که یک حسگر دما به‌عنوان مثال حسگر ترموکوپل، RTD یا ترمیستور را به یک دستگاه اندازه گیری یا کنترل مانند PLC ، DCS ، PC، دیتا لاگر ها، صفحه‌نمایش، رکوردر و غیره متصل می‌کند.

مراحل عملکرد ترانسمیترهای دما معمولا به‌صورت عمل جداسازی، تقویت، نویز فیلتر، عملکرد خطی و تبدیل سیگنال ورودی از حسگر و سپس ارسال یا انتقال سیگنال خروجی استاندارد به دستگاه کنترل است. سیگنالهای خروجی الکتریکی رایج مورد استفاده در کارخانجات تولیدی دامنه های ۴-۲۰mA یا ۰-۱۰V DC را شامل می‌شوند. به‌عنوان مثال، ۴mA می‌تواند ۰ درجه سانتیگراد و ۲۰mA به‌معنی ۱۰۰ درجه سانتیگراد باشد.

انواع ترانسمیتر دما

ترانسمیتر دما ابزاری است که سیگنال ارسالی حسگر دما را دریافت کرده و سپس آن را به یک سیگنال آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می‌کند. الزام نصب حسگر دما به دور از اتاق کنترل، احتمال تداخل نویز و کاهش قدرت سیگنال را افزایش می‌دهد. بنابراین استفاده از ترانسمیتر دما برای تقویت و انتقال سیگنال به اتاق کنترل لازم می‌گردد. انوع ترنسمیترهای دما در زیر شرح داده شده‌اند:

۱. ترانسمیتر دما ریل مونت

زمانی‌که فاصله بین حسگر دما و اتاق کنترل اندک باشد، می‌توان از ترانسمیترهای ریلی استفاده نمود. این نوع ترانسمیترهای دما دارای دامنه‌ی ولتاژ ورودی ۸ تا ۳۵ ولت هستند و به دلیل کم هزینه بودن، این نوع ترانسمیتر در صنعت به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترانسمیترهای دما ریل مونت به‌طور تقریبی دارای بیشترین طول هستند؛ اما کابل کشی گسترده می‌تواند دقت آن را کاهش دهد.

۲. ترانسمیتر دما فیلد مونت

این نوع ترانسمیتر دما به‌طور مستقیم به فرایند متصل می‌شود؛ و به‌طور معمول در نزدیکی حسگر برای سیگنال های قوی تر نصب می‌گردد. بنابراین این نوع انتقال، سیگنال ایمن را با یک سیگنال تقویت شده فراهم می‌آورد. برای محافظت از ترانسمیترهای دما در برابر رطوبت می‌توان از محفظه هایی از جنس دای کست آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ استفاده نمود و در صورت نیاز می‌توان به‌راحتی صفحه‌نمایش را نصب کرد.

۳. ترانسمیتر دما هد مونت

ترانسمیترهای دمای هد مونت مستقیما بالای ترمینال مجامع دما نصب می‌شوند. بنابراین این نوع ترانسمیتر حداکثر ایمنی را برای سیگنال فراهم می‌آورد. به‌علاوه، این نوع ترانسمیتر دما نسبت به دیگر ترانسمیترهای دما نیاز به سیم کشی کمتر، فضای کمتر و هزینه کمتری دارند.

با این وجود، ارتعاشات شدید می‌تواند باعث نیاز به نگه‌داری بیشتر آن شود و نوسانات دمای محیط می‌تواند بر دقت این ترانسمیتر تأثیر بگذارد.

۴. حسگرهای دما

از پر کاربرد ترین حسگرهای دما می‌توان به ترموکوپل و RTD  اشاره نمود.

ایشاپ

ترموکوپل

هر ترموکوپل به‌عنوان حسگر دما براساس پدیده‌ای به‌نام اثر سی بک (seeback) عمل می‌کند. براساس این اثر ولتاژ اندازه گیری شده در نقطه اتصال سرد ترموکوپل، متناسب با اختلاف دمای بین اتصال سرد و گرم است و این ولتاژ توسط ترانسمیتر دما اندازه گیری می‌شود.

ایشاپ

نحوه عملکرد ترموکوپل

اساس کار ترموکوپل ها براساس سه اثری است که توسط Seebeck ، Peltier و Thomson کشف شده است و به شرح زیر است:

اثر Seebeck: اثر Seebeck بیان می‌کند که وقتی دو فلز مختلف و با خواص متفاوت در یک نقطه به یکدیگر متصل شوند، یک نیروی الکتروموتور (emf) در محل اتصال دو فلز ایجاد می‌شود. مقدار emf تولید شده برای ترکیبات مختلف فلزات متفاوت است.

اثر Peltier: مطابق اثر Peltier، هنگامی که دو فلز متفاوت به یکدیگر متصل می‌شوند؛ در محل اتصال آن‌ها نیروی emf به دلیل اختلاف دمای دو اتصال در مدار ایجاد می‌گردد. اثر Peltier نقش اساسی در اصل کار ترموکوپل ها دارد.

اثر تامسون: مطابق اثر تامسون، هنگامی که دو فلز متفاوت در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و یک اتصال را تشکیل می‌دهند، به دلیل گرادیان دما در طول کل رساناهای درون مدار، اختلاف پتانسیل در مدار ایجاد می‌گردد. در بیشتر موارد emf پیشنهاد شده توسط اثر تامسون بسیار اندک است و می‌توان با انتخاب صحیح فلزات از آن چشم پوشی نمود.

حسگر دما RTD

اساس کار حسگرهای RTD بر این اصل است که مقاومت یک فلز به نسبت دمای آن افزایش می یابد. حسگرهای RTD پلاتینیوم از جنس پلاتین (Pt) که به منظور سنجش دمای مقاومت مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای خصوصیات دمایی خوب و خطی و پایدار است.

در بین انواع حسگرهای دما، حسگرهای RTD پلاتینیوم از دقت بالایی برخوردار هستند و پر کاربرتر هستند. به‌طور خاص از میان این نوع، حسگرهای Pt100 (مقدار مقاومت در ۰ درجه ۱۰۰ اهم است) در سراسر جهان محبوب شده است. حسگرهای RTD نیکل و مس نیز برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ترمیستورها به‌عنوان مقاومت کاربرد دارند.

نتیجه

دما یکی از پارامترهای اساسی و پر اهمیت در صنعت است. در هنگام خرید ترانسمیتر بایستی به عواملی همچون دقت اندازه گیری، نحوه نصب، هزینه و نگه‌داری آن توجه نمود. در صورت اطلاع از مشخصات فرایند و محیط مورد استفاده آن، مشاورین ای شاپ صنعت می‌توانند شما را در انتخاب صحیح ترانسمیترهای دما یاری نمایند.

معرفی شرکت

ایشاپ صنعت با فروش تجهیزات ابزار دقیق آغاز به کار کرده است. این شرکت به مرور فعالیت خود را در سطح ایران گسترش داد و همکاری خود را با شرکت‌های بزرگ نفتی، پالایشگاهی و دانشگاه‌ها و آزمایشگاه های بزرگ آغاز کرد. ایشاپ صنعت چند سال گذشته برای سهولت دسترسی همه افراد در سرتاسر ایران رو به فروش اینترنتی آورد. این شرکت هم‌اکنون تأمین‌کننده محصولات ابزار دقیق  از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده ابزار دقیق جهان مانند روزمونت، ویکا، یوکوگاوا، اندرس هاوزر و غیره در ایران است.

ایشاپ صنعت تأمین‌کننده تجهیزات ابزار دقیق در ایران و ارائه دهنده خدمات مهندسی و جـامـع ابـزاردقیـق بر مبنای استانداردهای کاری با کیفیت ممتاز است.

ایشاپ صنعت فعالیت خود را در قالـب فروش تجهیزات ابزاردقیق آغاز و طی سال‌ها تلاش مستمر به همت مدیران، کـارشنــــاسـان و کارکــنان خـویـش بـه ارتقـاء دانــش فنــی و بازرگانی پرداخته و سـرانجـام به‌عنوان تأمین‌کننده تجهیزات  ابزار دقیق به عرصه صنعت کشور پیوست.

ایشاپ صنعت با تکیه بر پیشرفته ترین فناوری روز دنیا در زمینه ابزار دقیق، ارائه دهنده خدمات کامل مهندسی، تأمین تجهیزات در پروژه های مختلف کشور است.

راه‌های ارتباطی با ایشاپ صنعت:

وب سایت: www.eshopsanat.com

شماره تماس: ۸۸۷۴۶۶۶۴-۰۲۱ و ۸۸۷۴۶۶۶۳-۰۲۱

درباره محمد حسینی راد

چند سالی هست که در دنیای دیجیتال مشغول فعالیتم. کارشناسی ارشد نرم افزار خوندم و از اینکه دارم مطالب مرتبط با زمینه کاری خودم را انتشار می دهم بسیار خرسندم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *