داستان ماهی مرده‌ای که مایکروسافت برای یکی از مدیران اپل فرستاد

داستان ماهی مرده‌ای که مایکروسافت برای یکی از مدیران اپل فرستاد

اسکات فورستال مدت‌ها قبل به‌عنوان قائم‌مقام سیستم‌عامل iOS در اپل فعالیت می‌کرد. در سال ۱۹۹۷، اپل با عقد قراردادی رسما شرکت NeXT را خرید و به‌واسطه‌ی همین قرارداد، فورستال به تیم اپل اضافه شد. فورستال به‌تازگی در مصاحبه‌ای با یکی از کانال‌های یوتیوب، جزئیاتی بسیار عجیبی درباره‌ی مصاحبه‌ی کاری‌‌اش با استیو جابز و نحوه‌ی آغاز ‌کارش در اپل بیان کرده است.

دوران کاری استیو جابز در اپل با فرازونشیب‌های متعددی همراه بود که از بین آن‌ها می‌توانیم به خروج از اپل و بازگشت دوباره به آن اشاره کنیم. درواقع، استیو جایز پس از بروز مشکلاتی از اپل جدا شد و شرکت NeXT را بنیان‌گذاری کرد. پس از چند سال، اپل NeXT را خرید و جابز باردیگر به این شرکت بازگشت. 

رسانه‌ی Code.org پنجشنبه‌ی هر هفته رویدادی مجازی با نام Code Break برگزار می‌کند و در آن با برخی از افراد شناخته‌شده‌ی حوزه‌ی فناوری مصاحبه می‌کند. مهمان برنامه‌ی این هفته اسکات فورستال بود. فورستال در سال ۱۹۹۲ به شرکت NeXT پیوست؛ یعنی پیش از اینکه شاهد حضور او و استیو جابز در اپل باشیم. فورستال می‌گوید همواره از NeXT و مایکروسافت به‌عنوان گزینه‌هایی یاد می‌کرده که می‌توانند آینده‌ی کاری‌اش را شکل دهند. 

فورستال به مصاحبه‌ای سخت در شرکت NeXT اشاره می‌کند که او یک روز کامل به‌طول انجامیده است. فورستال می‌گوید در این مصاحبه‌ی طاقت‌فرسا مجبور شده با ۱۷ نفر صحبت کند. ۱۰ دقیقه از نخستین مصاحبه نگذشته بود که استیو جایز به‌یک‌باره وارد مصاحبه شد و نخستین فردِ مصاحبه‌کننده را از اتاق بیرون کرد. او چند دقیقه با مصاحبه‌گر در خارج از اتاق سخن گفت و درنهایت به اتاق بازگشت تا خودش به گفت‌و‌گو با فورستال بنشیند.

فورستال می‌گوید استیو جابز با مطرح‌کردن سؤالات متوالی، او را به‌شدت زیرفشار قرار داده است. وی درادامه‌ی سخنانش می‌گوید پس از گذشت حدودا ۱۵ دقیقه، او و استیو جابز موضوع بحثشان را به‌سمت طراحی و فلسفه و موارد دیگر برده‌اند. قائم‌مقام پیشین سیستم‌عامل iOS می‌گوید درنهایت، جابز از حرف‌زدن دست برداشت و نگاهی به او انداخت و گفت:

می‌دانم باید در ساعات باقی‌مانده از امروز به مصاحبه مشغول شوی. برایم مهم نیست بقیه چه می‌گویند،‌ در پایان روز پیشنهاد کاری به تو ارائه خواهم داد؛ اما لطفا به‌گونه‌ای وانمود کن که انگار به سؤالات همه‌ی مصاحبه‌کنندگان علاقه‌مند هستی.

فورستال درادامه به آخرین سخنان جابز اشاره می‌کند: «مطمئنم قرار است این شغل را قبول کنی». 

به‌دنبال این اتفاقات، فورستال واکنش عجیب مایکروسافت را شاهد بوده است. فورستال می‌گوید مایکروسافت پیش از اپل به او پیشنهاد کاری داده و او درخواست ردموندی‌ها را نپذیرفته است. درحقیقت، فورستال می‌گوید در آن زمان حس درونی‌اش به او گفت باید پیشنهاد مایکروسافت را رد کند. اسکات فورستال درادامه به اتفاقی عجیب اشاره می‌کند:

روز بعد، وقتی از خواب بیدار شدم و درِ آپارتمانم را بازکردم، جعبه‌ای دیده‌ام. جعبه را بازکردم و ماهی مُرده‌ی بسیار بزرگی در آن دیدم. به جعبه نگاه کردم و نشانی بازگرداندن محصول را دیدم: «مایکروسافت». این کار مایکروسافت همچون تهدید به‌نظر می‌رسید.

در پی این اتفاق، فورستال با یکی از آشنایانش در مایکروسافت تماس گرفت و گفت فیلم‌های مافیایی را تماشا کرده است و حس می‌کند فرستادن ماهی نوعی تهدید است. او همچنین از دوستش پرسیده مایکروسافت با فرستادن آن بسته چه هدفی دنبال می‌کرد است. در آن زمان، به فورستال گفته شد مایکروسافت با خرید بزرگ‌ترین ماهی سالمون موجود در فروشگاه Pike Place، قصد داشته است فورستال را به رفتن به سیاتل و پذیرش پیشنهاد کاری ترغیب کند. مایکروسافت بزرگ‌ترین ماهی سالمون را پیدا کرده بود و آن را در یخ گذاشته و شبانه برای فورستال فرستاده بود. درواقع، مایکروسافت به‌طورغیرمستقیم به فورستال گفته بود اگر به منطقه‌ی خلیج سان‌فرانسیسکو برود و به اپل بپیوندد، نمی‌تواند چنین ماهی بزرگی در آنجا پیدا کند. فورستال می‌گوید: «همان شب ماهی را کباب کردم و خوردم و سپس به NeXT رفتم تا با استیو جابز کار کنم».

برچسب ها :
زومیتمدیریت

درباره محمد حسینی راد

چند سالی هست که در دنیای دیجیتال مشغول فعالیتم. کارشناسی ارشد نرم افزار خوندم و از اینکه دارم مطالب مرتبط با زمینه کاری خودم را انتشار می دهم بسیار خرسندم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *