رونمایی نیسان از شاسی بلند الکتریکی Ariya

رونمایی نیسان از شاسی بلند الکتریکی Ariya

شرکت نیسان را بدون شک باید از برندهای بزرگ صنعت خودروسازی به حساب آورد که هر سال نسل جدیدی از محصولاتش را با جدیدترین فناوری روانه بازار می‌کند. در این بین باید به شاسی بلند آریا که پیشتر با نسخه کانسپت آن آشنا شدیم، اشاره کرد. در جدیدترین اقدام نیسان شاسی بلند الکتریکی Ariya را معرفی کرده که از طراحی جذاب و مدرنی برخوردار است و در نوع خود کم نظیر می‌باشد.

نیسان در نظر دارد تا ۲۰ ماه آینده بیش از ۱۰ مدل اتومبیل جدید معرفی کند که به تازگی یکی از آنها صورت گرفته است. مدتی پس از معرفی شاسی بلند نسل جدید Rogue، حال وقت آن رسید تا شاهد رونمایی شاسی بلند الکتریکی Ariya  یکی از محصولات آینده نگرانه نیسان باشیم. در جریان نمایشگاه توکیو ۲۰۱۹ بود که این شرکت کانسپت جدید آریا را در اکتبر سال قبل معرفی کرد.

نسخه تولیدی این شاسی بلند الکتریکی شباهت فاحشی به نسخه کانسپت دارد. گویی نیسان قصد دارد به طراحی‌ آینده نگرانه پرداخته و مدلی برجسته به حساب می‌آید. در زمینه طراحی جذابیت بی نظیر داشته و حتی شباهتی هم به کانسپت سال ۲۰۱۷ نیسان IMx دارد. به نوعی نیسان از DNA جدید طراحی خود در این مدل بهره گرفته و گزینه‌ای برجسته به حساب می‌آید.

شاسی بلند الکتریکی Ariya

نوع تک موتور Ariya دو چرخ محرک بوده و قدرت ۲۱۵ اسب بخاری دارد. به نوعی نیسان از سیستم تعلیق AWD بهره گرفته و مدل‌های الکتریکی عمدتا فاقد سیستم چهار چرخ محرک هستند و با همان مدل دو چرخ محرک در بحث سیستم تعلیق عرضه می‌شوند. بنابراین باید Ariya الکتریکی را خودرو پیشرفته و یکی از اولین SUVهای کامل الکتریکی نیسان به حساب آورد.

نیسان و تحولی در عرصه مدل های شاسی بلند

براساس تستی که نیسان داشته، آریا با هر بار شارژ مسافتی ۴۸۳ کیلومتری به حرکت درمی‌آید. این برد مسافتی را نباید دست کم گرفت و نشان از باتری بزرگ و محدوده حرکتی طولانی آریا با هر بار شارژ است. بسته باتری ۹۰ کیلووات ساعتی به اندازه ۸۷ کیلووات ساعت بازدهی داشته و یک مدل با باتری ۶۳ کیلووات ساعتی هم در نظر گرفته شد.

شاسی بلند الکتریکی Ariya

آریا به رینگ ۱۹ یا ۲۰ اینچی آلومینیومی مجهز است و طراحی ترکیبی مدرن و سنتی برای آن در نظر گرفته شده است. فضای داخل کابین بسیار پیشرفته طراحی شده و شباهتی به یک مدل تولیدی ندارد. به نوعی نیسان سعی کرده با Ariya محصولی توسعه دهد که مرز بین یک مدل مدرن و سنتی از بین رفته و به سختی می‌توان تشخیص داد که با مدل تولیدی از سوی نیسان رو به رو هستیم.

در داخل کابین یک نمایشگر بزرگ ۱۲.۳ اینچی لمسی با سیستم سرگرمی اختصاصی و قابلیت پشتیبانی Apple CarPlay و اندروید اتو با دستیار هوشمند دیجیتالی الکسا تدارک دیده شده است. ناگفته نمانده فناوری‌های ایمنی در کنار سیستم رانندگی خودکار ProPILOT Assist 2.0 هم در نظر گرفته شده تا آریا بیش از پیش به یک اتومبیل مدرن تبدیل شود. آریا در اواسط ۲۰۲۱ راهی بازار ژاپن خواهد شد و اواخر ۲۰۲۱ با قیمت ۴۰ هزار دلار راهی ایالات متحده می‌شود.

جزئیات عرضه جهانی توسط نیسان اعلام نشد و حداکثر تا اواخر سال آینده قرار نیست آریا را در بازارهای مختلفی مشاهده کنیم.

منبع

درباره رزیتا اکبری زاده

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *