پیش‌بینی IDC از بازار جهانی اسمارت‌فون تا پایان سال ۲۰۲۱ – فبلت‌ها حرف اول را می‌زنند

بدون نظر, ۱۳/۰۹/۱۳۹۶, توسط , در موبایل

واحد خبر mobile.ir : مؤسسه تحقیقاتی IDC در روز چهارشنبه ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ (۸ آذر ۱۳۹۶) پیش‌بینی خود از وضعیت بازار جهانی اسمارت‌فون تا سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که طبق آن، میزان رشد فبلت‌ها از اسمارت‌فون‌های معمولی، بیشتر خواهد شد. به گزارش بخش بررسی فصلی بازار جهانی تلفن‌های همراه IDC، عرضه جهانی اسمارت‌فون‌ها از ۱.۵ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۱۷ به ۱.۷ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت. اما به گفته IDC، در همین بازه زمانی، سرعت رشد فبلت‌ها (اسمارت‌فون‌هایی با نمایشگر ۵.۵ تا ۷ اینچی) از سرعت رشد مجموع بازار اسمارت‌فون‌ها بیشتر خواهد شد، به طوری که پیش‌بینی می‌شود میزان عرضه فبلت‌ها از ۶۱۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۷، به ۱ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد.

IDC Smartphone and Phablet Market Report 2017 2021

با فرض درست بودن پیش‌بینی‌های فوق، نرخ رشد سالانه مرکب بازار جهانی اسمارت‌فون در بازه ۵ ساله ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ در حدود ۳ درصد خواهد بود. این در حالی‌ست که رشد فبلت‌ها در همین بازه زمانی، سالانه ۱۸.۱ درصد عنوان شده و جالب است بدانید رشد اسمارت‌فون‌های معمولی (با نمایشگر کوچک‌تر از ۵.۵ اینچ) طی مدت مشابه، ۷.۴ درصد افت خواهد کرد. عرضه تعداد بیشتر آیفون ۸ پلاس (با نمایشگر ۵.۵ اینچی) نسبت به آیفون ۸ (با نمایشگر ۴.۷ اینچی) طی سه‌ماهه سوم ۲۰۱۷، خود گویای محبوبیت رو به رشد فبلت‌هاست.

عمده رشد اسمارت‌فون‌های صفحه بزرگ، مدیون فبلت‌های اندرویدی بوده و طبق برآورد IDC، این روند در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت. در ابتدا این سامسونگ بود که به تولید اسمارت‌فون‌های صفحه بزرگ مشهور شد و در این بازار حکمرانی می‌کرد، اما طولی نکشید که سایر کمپانی‌ها – مخصوصا شرکت‌های چینی – به تولید انبوه فبلت‌ (حتی در رده‌های پایین) پرداخته و بازار را از انحصار فبلت‌های سامسونگ خارج کردند. بد نیست بدانید چین بازار هدف نیمی از ۴۳۷.۴ میلیون فبلتی‌ست که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد. انتظار می‌رود چین همچنان بزرگ‌ترین بازار اسمارت‌فون‌های صفحه بزرگ باقی مانده و طی ۵ سال آتی، به رشد سالانه مرکب ۱۲.۶ درصد دست پیدا کند.

به گفته رایان ریث (Ryan Reith)، معاون برنامه‌های IDC در بخش بررسی فصلی بازار جهانی دیوایس‌های موبایل، تنها ۱ درصد از اسمارت‌فون‌های عرضه‌شده در سال ۲۰۱۲ به فبلت‌ها اختصاص یافته بود. اما طی چند سال آتی، این میزان به ۵۰ درصد خواهد رسید. روی آوردن سریع کمپانی‌ها به ساخت اسمارت‌فون‌های بدون حاشیه، ضمن به حداقل رساندن اندازه دیوایس، موجب شده تا اندازه نمایشگر نیز نسبت به نسل پیشین گوشی‌های هوشمند، بیشتر شود. کاربران وقت بیشتری را صرف تماشای ویدئو، بازی و حضور در شبکه‌های اجتماعی با اسمارت‌فون خود نموده و همین موارد باعث شده تا اندازه و نوع نمایشگر گوشی، به یکی از فاکتورهای کلیدی در خرید اسمارت‌فون تبدیل شود.

IDC Smartphone and Phablet Market Report 2017 2021

سهم بازار سیستم‌عامل‌های موبایلی در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ (تعداد به میلیون عدد)

کمپانی اپل نیز به طور گسترده به تولید فبلت اقدام نموده و طبق برآورد IDC، حدود ۴۱.۲ درصد از آیفون‌های عرضه‌شده در سال ۲۰۱۷ مربوط به آیفون X و ورژن‌های پلاس آیفون بوده که این میزان در سال ۲۰۱۸ به ۵۰ درصد یا بیشتر بالغ خواهد شد. اگر شنیده‌های اخیر مبنی بر تولید آیفون‌های جدید با صفحه‌های بزرگ در سال ۲۰۱۸ درست باشد، ممکن است این آمار بالاتر هم برود.

آنتونی اسکارسلا (Anthony Scarsella)، مدیر پژوهشی IDC در بخش بررسی فصلی بازار جهانی تلفن‌های همراه، می‌گوید: «شکی نیست که سال ۲۰۱۷ مولد نسل جدیدی از گوشی‌های فوق پیشرفته در بازار اسمارت‌فون‌ بود. دیوایس‌های پرچمدار جدید سامسونگ، اپل، گوگل، ال‌جی و دیگر [شرکت‌ها] برای نخستین بار [قیمت دیوایس‌های] رده‌بالا را به بالای ۸۵۰ دلار رساندند.» به گفته اسکارسلا، علی‌رغم این افزایش قیمت‌ها، به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان حاضرند فقط برای در دست گرفتن جدیدترین و بهترین دیوایس‌ها، هزینه‌های سنگینی را تقبل کنند. شاید در بازارهایی که حساسیت مصرف‌کنندگان به قیمت بالاست، افراد نتوانند از پس هزینه‌های بالای این اسمارت‌فون‌ها برآیند، اما طرح‌هایی چون ارائه تسهیلات یا مبادله گوشی کارکرده با نو، موجب شده تا افراد بیشتری بتوانند این اسمارت‌فون‌های پیشرفته را خریداری نمایند. این رشد قیمت در اسمارت‌فون‌های پیشرفته، به معنای افزایش متوسط قیمت فروش گوشی‌های هوشمند در سراسر بازه زمانی یادشده خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ (آخرین سال از بازه زمانی مذکور)، متوسط قیمت فروش گوشی‌های هوشمند به ۳۱۷ دلار برسد که در قیاس با ۲۸۲ دلار در سال ۲۰۱۶، از رشد سالانه مرکب ۲.۳ درصد حکایت دارد.

IDC Smartphone and Phablet Market Report 2017 2021

پیش‌بینی بازار فبلت‌ها و اسمارت‌فون‌های عادی از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱

در ادامه به بررسی دو سیستم عامل اندروید و iOS و سهم آنها از بازار جهانی اسمارت‌فون طی ۵ سال آینده می‌پردازیم:

• اندروید

در حال حاضر، ۸۵ درصد از مجموع بازار اسمارت‌فون در اختیار گوشی‌های اندرویدی بوده و طبق برآورد IDC، انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۱، این درصد همچنان ثابت بماند. اما آنچه در طی این ۵ سال دست‌خوش تغییر خواهد شد، سهم کمپانی‌ها از این بازار است. به گفته IDC، شرکت‌های نوپا با تمرکز بر کنترل شدید موجودی و استراتژی‌های جدید برای ورود به بازار، عرصه را بر کمپانی‌های باسابقه و صاحب‌نام تنگ‌تر خواهند کرد. با وجود اینکه اسمارت‌فون‌های اندرویدی سهم زیادی از بازار گوشی‌های هوشمند را در اختیار دارند، پیش‌بینی می‌شود حجم عرضه این محصولات از ۱.۳ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۱۷ تنها به ۱.۵ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد که مؤید رشد سالانه مرکب ۳.۲ درصد طی این ۵ سال خواهد بود.

• iOS

ورود آیفون‌های X، هشت و هشت پلاس به بازار در اواخر سال ۲۰۱۷، کمپانی اپل را به رشد عرضه آیفون در سال ۲۰۱۷ باز گرداند. طبق پیش‌بینی IDC، با کاهش قیمت آیفون در مدل‌های قبلی و پر شدن کانال‌های فروش از موجودی مدل‌های جدید، این رشد عرضه در سال ۲۰۱۸ بیشتر هم خواهد شد. پس از تجربه افت سالانه ۷ درصدی عرضه آیفون در سال ۲۰۱۶، مؤسسه IDC رشد عرضه آیفون در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را به ترتیب ۲.۴ و ۸.۱ درصد برآورد کرده است. به گفته IDC، طی سال‌های پایانی بازه زمانی ۵ ساله، اپل به رشد پایداری رسیده و رشد سالانه مرکب عرضه آیفون طی این پنج سال برابر با ۳.۱ درصد خواهد بود.

در مجموع، پیش‌بینی IDC حاکی از آن است که در پایان سال ۲۰۲۱، سهم پلتفرم‌ها از بازار جهانی اسمارت‌فون، تغییر چندانی نخواهد داشت (سهم اندروید ۰.۲ درصد رشد و سهم iOS نیز ۰.۲ درصد افت می‌کند). البته برخی کارشناسان معتقدند که این تنها یک حدس نسنجیده و بی‌فایده است!  

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *