گزارش مالی مایکروسافت از سه‌ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۱۸: یک فصل قدرتمند

گزارش مالی مایکروسافت از سه‌ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۱۸: یک فصل قدرتمند
بدون نظر, ۳۱/۰۴/۱۳۹۷, توسط , در موبایل

واحد خبر mobile.ir : شرکت مایکروسافت در روز پنج‌شنبه ۱۹ جولای ۲۰۱۸ (۲۸ تیرماه ۱۳۹۷) گزارش مالی این شرکت از سه‌ماهه مالی چهارم سال جاری میلادی، پایان یافته در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ را منتشر کرد. طبق این گزارش درآمد مایکروسافت در این بازه زمانی به ۳۰.۱ میلیارد دلار رسیده که ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته با رشد روبرو شده و درآمد عملیاتی نیز با ۳۵ درصد رشد سالیانه به ۱۰.۴ میلیارد دلار بالغ می‌شود. سود خالص مایکروسافت بر اساس اصول پذیرفته‌شده حسابداری (GAAP) در این فصل ۸.۹ میلیارد دلار اعلام شده و سود تقلیل‌یافته در هر سهم نیز به ۱.۱۴ دلار در حالت GAAP می‌رسد. طبق این گزارش هر سه واحد عملیاتی مایکروسافت در این فصل با رشد دو رقمی نسبت به سال گذشته روبرو شده‌اند.

Microsoft Q4 2018 Financial Report

این میزان رشد مایکروسافت در طی فصل جاری فراتر از انتظارهای کارشناسان بوده و پیش‌ از این درآمدی نزدیک به ۲۹.۲۱ میلیارد دلار و درآمد سهم ۱.۰۸ دلاری برای این شرکت در این بازه زمانی پیش‌بینی شده بود. این گزارش به خصوص برای سهام‌داران مایکروسافت خبر امیدوارکننده‌ای به حساب می‌آید چرا که طبق اطلاعات این گزارش، مایکروسافت در سه‌ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۱۸، نزدیک به ۵.۳ میلیارد دلار را در قالب سود و بازخرید سهام به سهام‌داران این برند بازگردانده است که ۱۶ درصد بیش از سال گذشته در چنین روزهائی‌ست. در ساعت‌های اولیه انتشار این گزارش با وجود آنکه سهام مایکروسافت در بازار بورس اندکی تنزل کرد اما، ارزش سهم این شرکت در معاملات پس از ساعت‌های اداری تقویت شده و تا ۱ درصد افزایش یافت.

ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت در بیانیه‌ای که پس از این گزارش منتشر شده ضمن باورنکردنی توصیف کردن سال مالی گذشته با عبور از درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری که از نگاه وی به دلیل تمرکز بی‌وقفه تیم مایکروسافت روی موفقیت و اعتماد مشتریان بر این برند حاصل شده است می‌گوید: «سرمایه‌گذاری‌های اولیه ما در [زمینه] ابر هوشمند و intelligent edge در حال نتیجه دادن است و [بر پایه این نتیجه] به گسترش حضور خود در بازارهای بزرگ و در حال توسعه با نوآوری‌های متمایز شده ادامه خواهیم داد». اصطلاح intelligent edge در صحبت‌های نادلا که هنوز ظاهرا معادل فارسی دقیقی برای آن وجود ندارد مفهوم نسبتا نوظهوری را در دنیای فناوری به تصویر می‌کشد که در آن با گسترش حوزه کامپیوترها به جائی که دیگر امکان تشخیص کامپیوتر از غیر آن وجود ندارد با دیوایس‌های هوشمندی (که تقریبا شامل همه چیز می‌شوند و در اینجا edge نامیده می‌شوند) روبرو می‌شویم که (از لحاظ ظاهر و امکانات) کاملا به آنچه به صورت سنتی و کلاسیک برای آنها طراحی شده‌اند نزدیکند اما حالا با یکدیگر و همچنین با شبکه Cloud مرتبط‌ند. قابلیت intelligent یا هوشمندی این دیوایس‌ها به استفاده از هوش مصنوعی و مطلع شدن از اتفاقات پیرامونی و در نهایت تصمیم‌گیری برای انجام عکس‌العمل مناسب با هر موقعیت باز می‌گردد.

Microsoft Q4 2018 Financial Report

ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت

عمده درآمد مایکروسافت در این فصل، تقریبا مثل همیشه به مجموعه آفیس و واحد کلاد این شرکت باز می‌گردد اما قسمت کامپیوترهای سرفیس و کسب و کار بازی این برند نیز عملکرد بسیار مناسبی را در این سه‌ماهه از خود نشان داده‌اند. درآمد بخش کامپیوترهای Surface مایکروسافت در سه‌ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۱۸ با ۲۵ درصد رشد سالیانه به ۱.۱ میلیارد دلار رسیده که به گفته این شرکت به دلیل «عملکرد قدرتمند آخرین نسخه‌های سرفیس» رخ داده است. شرکت مایکروسافت چندی پیش از تبلت جدید و ارزان‌قیمت‌تر Surface Go رونمائی کرد که البته تا ماه آینده به بازار عرضه نمی‌شود و به همین علت هنوز آمار فروش آن در این گزارش منعکس نشده است و بدین‌ترتیب بخش مرتبط با عملکرد مناسب سری Surface در این گزارش مالی، مدل‌های فعلی حاضر در بازار را پوشش می‌دهد.

Microsoft Surface Pro

مایکروسافت Surface Pro

کسب و کار بازی‌های مایکروسافت نیز از این رشد برکنار نبوده و با توجه به برنامه‌های آتی در این زمینه از جمله تصمیمات جدید برای استریم بازی، با افزایش درآمد سالیانه ۳۹ درصدی روبرو شده است. با اینکه مایکروسافت دیگر آمار فروش سخت‌افزاری کنسول‌های Xbox را اعلام نمی‌کند اما بخش نرم‌افزاری و سرویس‌های بازی این کنسول خانگی، رشد ۳۶ درصدی را تجربه کرده‌اند. تعداد کاربران Xbox Live‌ مایکروسافت در حال حاضر به نزدیک به ۵۷ میلیون نفر رسیده که از طریق پلتفرم‌های مختلف از Xbox One‌ و ویندوز ۱۰ گرفته تا سیستم‌عامل‌های موبایلی iOS و اندروید به این سیستم متصل می‌شوند. مایکروسافت ظاهرا قرار است تا یک ماه دیگر در نمایشگاه Gamescom آلمان از یک باندل جدید برای Xbox‌ رونمائی کند.

Microsoft Xbox Live

طبق گزارش IDC از عرضه کامپیوترهای شخصی در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ و گزارش گارتنر از بازار کامپیوترهای سنتی در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ که چندی پیش به صورت همزمان منتشر شد، برای اولین بار پس از ۶ سال بازار کامپیوتر شخصی با رشد ملایمی در فصل دوم امسال همراه شده و این موضوع در گزارش مایکروسافت نیز تا حدودی بازتاب داشته است. طبق این گزارش، درآمد سیستم‌عامل‌های نسخه Pro ارائه شده به شرکت‌های مادر (OEMها) با ۱۴ درصد رشد سالیانه روبرو شده و این در حالی‌ست که نسخه‌های غیر Pro ویندوز در همین برهه زمانی تا ۳ درصد کاهش درآمد داشته‌اند. بدین‌ترتیب عمده درآمد مایکروسافت در این بخش از هزینه‌های اختصاص یافته توسط کاسب و کارها و کاربران عادی برای دستگاه‌های پیشرفته حاصل شده و دستگاه‌های ارزان‌قیمت‌تر و رده پائین نقشی در درآمدزائی بخش PC مایکروسافت نداشته‌اند. محصولات تجاری ویندوز و سرویس‌های کلاد مایکروسافت در این دوره با رشد سالیانه ۲۳ درصدی روبرو شده‌اند که موفقیت آنها بیش از همه چیز به قراردادهای چندین ساله با کسب و کارها مرتبط دانسته شده است.

Microsoft Q4 2018 Financial Report

مایکروسافت حتی از LinkdIn که اواخر سال ۲۰۱۶ با رقم گزاف ۲۶ میلیارد دلاری به زیر مجموعه‌های این شرکت افزوده شد نیز در این سه‌ماهه کسب درآمد کرده و درآمد این بخش با ۳۷ درصد افزایش سالیانه حالا به ۱.۴ میلیارد دلار رسیده است. بخش تبلیغات جست‌وجوی مرتبط با Bing، دیگر حوزه درآمدزائی مایکروسافت به حساب می‌آید که در آن با ۱۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته روبرو می‌شویم.

مجموعه آفیس که از چند سال پیش با برنامه‌ریزی حساب شده‌ای، کاربران را به سمت شبکه‌های کلاد سوق می‌دهد، همچنان منبع اصلی درآمد مایکروسافت به حساب می‌آید؛ Office 365 در حال حاضر نزدیک به ۳۱.۴ میلیون کاربر داشته و با افزایش کاربران، درآمد بخش آفیس مصرف‌کنندگان و سرویس‌های کلاد در این بازه زمانی با ۸ درصد رشد همراه شده است. این افزایش درآمد در بخش تجاری و Commercial کاملا بیشتر بوده و به ۳۸ درصد بالغ می‌شود. محصولات سرور و کلاد مایکروسافت نیز با تکیه بر رشد درآمد ۸۹ درصدی Azure، به افزایش درآمد ۲۶ درصدی دست یافته‌اند و مواردی مثل قرارداد همکاری ۵ ساله مایکروسافت با وال‌مارت برای استفاده از سرویس‌های کلاد Azure و Microsoft 365 نیز به این رشد کمک شایانی نموده‌اند.  

برچسب ها :
mobile.ir

درباره آریا پارسا

چند ساله که برنامه نویسی می کنم. به دنیای دیجیتال و وب بسیار علاقه مندم و سعی می کنم هر روز در دیجی وبی مطالب مفیدی را برای شما دوستان ارسال کنم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *